Fysikpris till jättemagnetoresistans| 2007-10-10 04:59
- Computer Sweden:
Nobelpris för
små hårddiskar
Av
Hårdvara Albert Fert och Peter Grünberg, årets nobelpristagare i fysik, har påtaglig relevans för alla it-användare. De har gett oss mindre hårddiskar.
1988 upptäckte fransmannen Albert Fert och tysken Peter Grünberg ett nytt fysikaliskt fenomen. På rekordtid i sådana sammanhang – nio år – togs effekten i kommersiellt bruk. Att hårddisken i din dator eller mp3-spelare är så liten, och ändå rymmer många gigabyte, beror på jättemagnetoresistans.
De två forskarna belönas med 2007 års nobelpris i fysik för sin upptäckt. De gjorde upptäckten ungefär samtidigt och oberoende av varandra.
Enkelt uttryck handlar det om konsten att upptäcka mycket små magnetiska förändringar. En hårddisk är en rund platta, täckt med ett magnetiserbart material. Ju fler ettor och nollor som ska dela på en hårddisk, desto mindre fläck får varje etta och nolla att bre ut sig på. Och ju mindre fläck, desto svagare blir den magnetiska förändring som läshuvudet måste upptäcka för att kunna skilja mellan ettor och nollor.
Den jättemagnetoresistiva effekten visar sig i en påtaglig förändring av det elektriska motståndet beroende på om elektronerna på en yta är magnetiserade eller inte. Det kan ses som en tillämpning av så kallad spinntronik, alltså konsten att lagra och avläsa information i elektronernas spinn.
Först med att inse upptäcktens potential för hårddiskar var fysikern Stuart Parkin på IBMs forskningscenter i Almaden. Hans insatser ledde till att IBM 1997 kunde presentera den första hårddisken som utnyttjar den jättemagnetoresistiva effekten.
Albert Fert och Peter Grünberg får dela på tio miljoner kronor.
Fakta
GMR
Den jättemagnetoresistiva effekten heter på engelska the giant magnetoresistive effect, förkortat gmr.
Ordet ”jätte” syftar på en påtaglig förändring av det elektriska motståndet som uppträder i närheten av ett magnetfält.
Magnetoresistans upptäcktes redan på 1800-talet, men den förändring av det elektriska motståndet som kunde påvisas då var aldrig högre än fem procent. Jättemagnetoresistans ger förändringar på flera tiotal procent.
Krönikan
CS dreglar över...
Under snedstrecket
nästan rätt - (Svedde_) 2007-10-10 10:40
nästan rätt - (MH2) 2007-10-10 10:58
nästan rätt - (KillerBunny86) 2007-10-10 14:41
nästan rätt - (Useless) 2007-10-11 10:01