tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Fri fildelning inget alternativ

Det är svårt att befria sig från intrycket att fildelare beter sig som barn som plötsligt blivit fråntagna en slickepinne av sin mamma, och som inte kan hitta på något bättre sätt att få tillbaka den än att så högt som möjligt skrika: "Men den var ju min!"

Samma människor som är mer än villiga att betala dyrt för bredband, snabba datorer och hemmabioanläggningar slår bakut så fort det handlar om att kompensera de som skapar de upplevelser som tekniken ska förmedla.

Faktum är att genom att okritiskt fylla hårddiskarna med Hollywoodfilm och hitlåtar så gör dagens fildelare inte alls någon revolution – tvärtom så befäster de status quo och bevarar den nuvarande branschstrukturen.

Om inte systemet ändras i grunden så kommer det nämligen även i fortsättningen att vara de etablerade bolagen med sina stora marknadsföringsresurser och produktionsbudgetar som bestämmer vad vi ska titta på och lyssna på.

När väl branschen om några år tagit fram bättre sätt att skydda sina produkter (med en kombination av teknik och lagstiftning) sitter fildelarna där med samma filmer och artister som förr, men med den skillnaden att de antagligen får betala ännu mer för dem.

Om fildelningsförespråkarna verkligen ville påverka skulle de i stället arbeta för att erbjuda realistiska alternativ till den monopoliserade film- och musikbransch de påstår sig vara emot.

Detta har gjorts många gånger förr:

Punkarna på 70-talet kastade ut rockdinosaurierna och skapade helt nya distributionskanaler och skivbolag; i amerikanska ghetton på 80-talet förvandlades skivtallrikar och PA-system till musikinstrument och banade väg för hip-hopen; independentfilmare på 90-talet gav blod och maxade ut sina kreditkort för att finansiera svartvita lågbudgetproduktioner, och så vidare. Resultaten ser vi i dag i skivaffärer och på biografer.

Hur kan digital distribution av medier få motsvarande positiva effekter?

Det finns faktiskt utmärkta förebilder även i databranschen. Gnu, den fria motsvarigheten till operativsystemet Unix, togs fram som ett alternativ till dyr programvara och regleras av Gnu General Public License, GPL.

Med stöd av Gnu och GPL kunde Linus Torvalds i sin tur skapa Linux, som tack vare frivilliga insatser blivit ett realistiskt alternativ till andra operativsystem.

Och i den andan släpptes nyligen webbläsaren Firefox och mejlprogrammet Thunderbird, som givit miljontals användare möjlighet att bryta Microsofts dominans – något som piratkopiering i sig aldrig lyckats med.

För musik och film gäller samma sak: vill man förändra hur innehåll skapas och distribueras räcker det inte att parasitera på existerande kommersiella produkter – man måste visa att det finns alternativ.

Ett steg i den riktningen är Creative Commons, en GPL-inspirerad licensform för film, musik och andra medier, men det har varit trögt att få upphovsmän och distributörer att tända på idén.

Den här debatten är alldeles för viktig för att föras av jurister och datanördar. Vi måste få de kreativa kulturskaparna involverade, och få dem att se realistiskt på både hot och möjligheter med digital distribution.

Vi måste hitta sätt som branschen (som gör investeringarna och garanterar artisternas stabilitet) och publiken (som i slutändan alltid betalar) kan fortsätta mötas.

Och vi måste få fildelnings-förespråkarna att förstå att innehållsproduktion faktiskt kostar pengar, och att det behövs bättre argument än "gratis är gott" för att åstadkomma verklig förändring.

Annars återstår bara den reaktion som vi ser just nu, där branschen gör sitt bästa för att skydda sina produkter med de medel som finns till hands – lagar och kopieringsskydd.

Det gagnar i längden ingen, allra minst de som vill föra fram "fri" fildelning som ett alternativ till dagens kommersiella distributionskanaler.

Lars Erik Holmquist
ledare för Future Applications Lab vid Viktoriainstitutet i Göteborg



2005-10-05 03:00
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har null kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 30 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- IT24:

Apple snart värt
500 miljarder dollar


- Computer Sweden:

Grönt ljus för Googles
uppköp av Motorola


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.



- IT24:

Statoil väljer HCL


1 500 utvecklare samlas

Teknik I dag mjukstartar jättekonferensen Jfokus i Stockholm. 1 500 utvecklare kommer de närmaste dagarna att förkovra sig i Java, webbutveckling, mobilutveckling och mycket annat.

(7 kommentarer)

CS Jobb:

  1. Utvecklarkonferenser

    Jobb Besökarna fortsätter att strömma till, samtidigt som evenemangen växer i antal. Här finns en lista på årets utvecklarkonferenser.

(2 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Vilken typ är du?

    Teknik Programmerare kan delas in i väldigt olika kategorier. CS utvecklingsreporter Lars Danielsson listar fem arketyper.

(3 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group