Protokollet 802.1x låter användare koppla upp sig mot trådlösa och trådburna lokala nätverk och hindrar obehöriga från att ansluta till porten de försöker använda om autentiseringen misslyckas.

– Med 802.1x kan icke autentiserade användare inte få tillgång till ditt nätverk. Utan det är nätverket öppet för personer som kan komma in och stjäla information, säger Robert Lamprecht till IDG News.

Under en föreläsning på den europeiska konferensen Computer Audit Control and Security i Stockholm berättar han om sin syn på problemet.

Enligt Robert Lamprecht är många inte medvetna om riskerna utan ser sina interna nätverk som säkra.

Men även de företag som vet om riskerna avstår ofta från att göra något åt saken.

– Att införa 802.1x kräver mycket arbete. Företaget måste ofta ändra hela sin arkitektur, säger Robert Lamprecht.
Han anser även att administrationen av protokollet tar mycket resurser i anspråk.

Administrationsverktygen blir hela tiden bättre, men företagen behöver fortfarande använda olika verktyg för hårdvara, mjukvara och identitet.

Robert Lamprecht hoppas på att snart få se ett verktyg som ensamt kan hantera alla de olika bitarna.

– Det är och fortsätter att vara ett hett ämne, så vi kommer antagligen att få se ett sådant verktyg om tre år, säger han.