Sedan tidigare går det att spara de webbaserade dokument man jobbar på i Google Docs och Apps till filer som sedan kan öppnas i exempelvis Microsoft Office. Men om någon vecka ska Googles ordbehandlare få funktioner som gör det möjligt att skriva och redigera utan koppling till internet.

I nästa steg ska även företagets kalkyl- och presentationsprogram få liknande funktioner, fast i flera steg där man inledningsvis bara kan granska innehållet.

Googles satsning på offlinefunktioner kommer troligen att sätta ännu mer press på Microsoft eftersom man inte längre behöver ha ett traditionellt kontorsprogram för att hantera grundläggande funktioner som ordbehandling och hantering av räkneark.

– Jag ställer mig odelat positiv till konceptet. Varför betala för en Rolls-Royce om det är en enkel elbil man behöver? Som man dessutom i detta fall får tillgång till kostnadsfritt. En hel del användare använder mindre än tio procent av all funktionalitet som finns i de stora kontorssystemen, säger Citymails it-chef, Elisabeth Stjernstoft.

Den tekniska plattformen är Googles öppen källkods-produkt Gears som flera företag redan börjat satsa på. Det gäller Zoho som redan i höstas inkluderade offline­funktioner i sina kontorsprodukter. Hittills har Google bara använt Gearstekniken i företagets rss-läsare. Google bygger nu in offline-stöd i de flesta moduler som ingår i Google Apps och Docs, även Gmail, Calendar och Talk.