tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

Kompetensen finns i öst - Computer Sweden:

Indien-boomen har bara börjat

Ingen kompetensbrist. På Indpros kontor knackar indiska utvecklare kod för 150 svenska kronor i timmen. Att hitta duktigt folk är inte svårt, tycker Indienchefen Pavel Siddique.
Ingen kompetensbrist. På Indpros kontor knackar indiska utvecklare kod för 150 svenska kronor i timmen. Att hitta duktigt folk är inte svårt, tycker Indienchefen Pavel Siddique.

Fakta

Nästa vecka kommer andra och sista delen i vår miniserie om it-boomen i Indien. Då hälsar vi på hos Volvo IT i Bangalore och hos det indiska it-företaget Mindtree.

Landet har it-kompetensen vi behöver – och allt köpstarkare kunder.

– Fler och fler ser Indien som en potentiell marknad. På it-sidan är det inte bara en kostnadsbesparing att ha verksamhet här, det är en värde­addering, säger Bengt Johansson, chef för Exportrådet i Indiens it-huvudstad Bangalore.

Bengt Johansson har bevakat den indiska marknaden i fyra år. Han och många med honom talar om hur Indien klättrar på värdekedjan inom it.

Bengt Johansson vill gå så långt som att säga att om man bara vill kapa kostnader, då är inte Indien rätt land att satsa på. Löneökningarna är för stora. Däremot finns en välutbildad och allt mer erfaren kompetenspool att dra nytta av.

Sverige har hittills varit mer av­vaktande än andra länder när det gäller satsningar i Indien. Men nu börjar även svenska bolag vakna.

– För exempelvis Ericsson kommer en hel del av produktutvecklingen för den här delen av världen att ske i Indien framöver. Och då måste andra företag följa med.

– Att lägga ut it-verksamhet här kan vara första steget för att komma in på marknaden, men man bör även ha andra delar av affärsprocessen i åtanke, såväl utveckling av helt nya produkter som försäljning, säger Bengt Johansson.

Den inhemska marknaden i Indien är inne i en enorm tillväxt. Medel­klassen växer stadigt och BNP har ökat med 9 procent de senaste åren, även om takten nu börjar sakta ner.
Under maj går Indien om USA och blir världens näst största telekommarknad efter Kina, räknat i antalet abonnenter.
 
Detaljhandeln väntas stå för nästa stora boom, uppger Bengt Johansson: nu börjar regeringen släppa på de hårda regleringarna av marknaden vilket även innebär att hela logistik- och infrastruktursektorn behöver byggas upp.

– Företag bör fundera på vad man ska leverera om tre år och om fem år – och till vem. Det kan mycket väl vara så att det är här de framtida kunderna finns. Och då måste ni finnas på plats.

2008-05-07 17:01
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 30 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- IT24:

Apple snart värt
500 miljarder dollar


- Computer Sweden:

Grönt ljus för Googles
uppköp av Motorola


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.



- IT24:

Statoil väljer HCL


1 500 utvecklare samlas

Teknik I dag mjukstartar jättekonferensen Jfokus i Stockholm. 1 500 utvecklare kommer de närmaste dagarna att förkovra sig i Java, webbutveckling, mobilutveckling och mycket annat.

(8 kommentarer)

CS Jobb:

  1. Utvecklarkonferenser

    Jobb Besökarna fortsätter att strömma till, samtidigt som evenemangen växer i antal. Här finns en lista på årets utvecklarkonferenser.

(2 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Vilken typ är du?

    Teknik Programmerare kan delas in i väldigt olika kategorier. CS utvecklingsreporter Lars Danielsson listar fem arketyper.

(3 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group