tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

Ifrågasatt satsning på systemadministration - Computer Sweden:

Microsoft utmanar de fyra stora

Fakta

Microsoft använder sig av Open Pegasus för att bygga en bro mellan Unix och Linux. Projektet bygger på en öppen källkods-implementation av Distributed Management Task Forces Common Information Model, cim, och den webbaserade Enterprise Management, wbem-standarden. Projektet genomförs gemensamt av Open Group och Microsoft.

Linuxleverantörer som Novell och Red Hat använder wbem eller liknande i Linux, samtidigt som Sun och HP har gjort samma med sina Unix-baserade operativsystem. Microsoft har en egen implementation som heter Windows Management Instrumentation.

Vissa programleverantörer som CA stöder inte Open Pegasus i sina agenter, vilket kan leda till integrationsproblem. Det skapar ytterligare utmaningar för Microsoft under de kommande åren. Enligt Darren Mar-Elia, chef för SDM Software som utvecklar verktyg för Microsoft, kommer det att råda en hel del skepticism.

”Jag ser inte Microsoft konkurrera med de traditionella stora leverantörerna inom området och jag tror inte att de kommer att ta några avsevärda andelar från företag som HP, CA och andra i framtiden”, säger han.

Planen lades fram på företagets konferens Microsoft Management Summit, MMS, nyligen. Där lanserades en plattform för hantering av data och infrastruktur, som även är anpassat till Linux- och Unixbaserade system.
Lanseringen utgör ett skifte för Microsoft, som för några år sedan aviserade att administration ska bli prioriterat med Windows i centrum och med en tioårsplan, Dynamic Systems Initiative.

Bara fem år efter det har Microsoft bestämt sig för att försöka konkurrera med större leverantörer som CA, HP, IBM och BMC på den ökande och lukrativa marknaden för administration av system.

– Skiftet går ut på att stöda heterogena miljöer, men frågan är hur bra Microsoft kommer att bli på att stöda dem, säger Steve Brasen, analytiker på Enterprise Management Associates till IDG News.

– Från början har inte Microsofts erbjudande varit speciellt konkurrenskraftigt mot de fyra stora leverantörerna, anser han.
Över tiden räknar han med att företagets stöd förbättras. Microsoft har tidigare litat till tredje part för att bygga bryggor till icke-Microsoftbaserade plattformar, men har nu bestämt sig för att självt göra stora delar av jobbet, för att direkt kunna konkurrera med de fyra stora.

– Vi är inte speciellt förvånade över det, säger Roger Pilc, chef för infrastruktur på CA.

– Det visar att vårt sätt att betrakta systemadministration är rätt och att företagen behöver hantera en ökande komplexitet.

Från CAs sida ser han en ökande efterfrågan på integration av hantering mellan olika fysiska och virtuella plattformar och tror att användarna nu vill se bättre integration, inte bara inom CAs erbjudanden, utan även mot angränsande system.

Microsoft säger sig ha uppfattat att it-avdelningarna har mängder av systemhanteringsramverk och att de har för avsikt att behålla dem.

Vid sidan om lanseringen av den nya plattformen, System Center Operations Manager 2007 Cross Platform Extensions på MMS, lanserar företaget även en plattform för att hantera Linux och Unix med Operations Manager 2007 Connectors.
Connectors, som inkorporerades vid förvärvet av företaget Engyro i fjol, integrerar Microsofts System Center, en familj av hanteringsverktyg, med HPs Openview och IBMs Tivoli. Stöd för andra plattformar är på gång, uppger Microsoft.

Strategin är känslig uppger experter och användare. De tror att Microsoft visserligen vinner de Windowscentriska användarna, som har få Linuxservrar att hantera och som vill använda Microsofts hanteringsverktyg eftersom de är välkända.
Men större företag med komplexa infrastrukturer är sannolikt mer benägna att ägna sig åt traditionell integration och där blir Microsoft en av många leverantörer.

– Microsoft måste bevisa för sina kunder att företaget verkligen känner till och förstår marknaden, säger Nelson Ruest, författare till boken Microsoft Windows Server 2008: The Complete Reference.

– Vad har hänt under de senaste fem åren sedan introduktionen av DSI som har gjort dem kunniga nog att göra detta?

– Jag har inte sett någonting av det än, säger han.

Nelson Ruest drar slutsatsen att Microsoft har blivit bättre på virtualisering och teknik för serverhallen. Men företaget behöver visa att det kan integrera andras plattformar, vilket kräver bättre integration av de egna verktygen.

Nyligen tog Microsoft ett steg i den riktningen när företaget lanserade ett automationsverktyg, System Center Service Manager. Det hjälper administratörer att arbeta sig igenom problemlösning och annat, för att skapa proaktiva tjänster, via andra systemverktyg.

Verktyget kan också användas för uppföljning kring regelverk. Denna motor för flöden bygger på Windows Workflow Foundation och innefattar IT Infrastructure Library, Itil, och Microsoft Operations Framework.

Det innehåller också konfigurationsmöjligheter via en configuration management database, cmdb, som gör det möjligt att hantera data via System Center Configuration Manager och Operations Manager, samt en flödesmotor som kan hantera fel via samtliga Microsofts hanteringsverktyg.

Enligt experterna kan Microsoft inte komma ifatt de stora leverantörerna av verktyg eftersom Service Manager saknar möjligheter att automatisera hanteringen av infrastruktur.

Den tidigare förseningen av Service Manager berodde på problem med prestanda och skalbarhet, samt att det behövde integreras bättre med Operations Manager 2007.
Enligt Nelson Ruest är Operations Manager den bästa hanteringsprodukt som Microsoft har i dagsläget:

– Företaget ett har en bra programmeringsmodell, bra design och bra hantering av partner. Många leverantörer kan lägga in funktionalitet genom att skapa egna lösningar. Men Configuration Manager har inte lika hög kvalitet, säger han.
Nelson Ruest anser att det verktyget inte är speciellt väl integrerat med Active Directory, som är en hörnsten i Microsofts hanteringsstrategi.

2008-05-14 03:11
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 11 kommentarer:

(Inlägget är borttaget av moderator) 2008-05-14 18:23

(Inlägget är borttaget av moderator) 2008-05-14 20:22

(Inlägget är borttaget av moderator) 2008-05-14 20:58

Konstig artikel... - (T-bone) 2008-05-14 21:38

Konstig artikel... - (Povoko) 2008-05-14 21:43

Microsofts dominans hotar demokratin - (Anakin-S -<|Society of Sponges. Look them up. There in the book>-) 2008-05-14 22:06

Microsofts dominans hotar demokratin - (Vasteras) 2008-05-14 22:52

Konstig artikel... - (SeeD) 2008-05-15 00:53

Konstig artikel... - (Charlie Brown) 2008-05-15 07:24

Microsofts dominans hotar demokratin - (Mr.Information) 2008-05-15 07:56

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 30 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- IT24:

Apple snart värt
500 miljarder dollar

(1 kommentar)


- Computer Sweden:

Grönt ljus för Googles
uppköp av Motorola

(3 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.



- IT24:

Statoil väljer HCL


1 500 utvecklare samlas

Teknik I dag mjukstartar jättekonferensen Jfokus i Stockholm. 1 500 utvecklare kommer de närmaste dagarna att förkovra sig i Java, webbutveckling, mobilutveckling och mycket annat.

(8 kommentarer)

CS Jobb:

  1. Utvecklarkonferenser

    Jobb Besökarna fortsätter att strömma till, samtidigt som evenemangen växer i antal. Här finns en lista på årets utvecklarkonferenser.

(2 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Vilken typ är du?

    Teknik Programmerare kan delas in i väldigt olika kategorier. CS utvecklingsreporter Lars Danielsson listar fem arketyper.

(3 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group