tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Experterna samlas på nätet

Den som kan samla en grupp experter via nätet och motivera dem att lösa en uppgift blir het på it-arbetsmarknaden. Men för det krävs ett stort virtuellt nätverk.
– En sak man kan vara säker på när det gäller framtiden är att vi måste utvecklas hela tiden och kunna konsten att ta till oss nya saker. Man kommer inte kunna säga att man är klar, säger Mikael Haglund, teknisk direktör och expert på framtidsfrågor på IBM.

Förändringen har aldrig varit snabbare, bredare och djupare än nu, och den fortsätter, enligt Mikael Haglund. I framtiden värdesätts den som kan lära ut, oavsett ålder och bakgrund. Den som arbetar inom it-området måste vara multidisciplinär, ha mer än ett kunskapsområde, vara innovativ och koppla ihop fler saker.
– Det talas om att man ska ha ett fördjupningsområde och ett tvärkunnande inom en industri. Men
i framtiden räcker inte det, då behöver man kunna minst två verktyg och en bransch för att vara eftertraktad på it-arbetsmarknaden.

Duktiga programmerare som kan jobba i en vanlig miljö finns det många av i Indien och Kina.
– Om man däremot klarar av att både vara matematiskt analytisk och kan diskutera affärsmässiga lösningar med ledningen, kan man bli framgångsrik. Webbaserad utveckling och realtidsprogrammering är två heta teknikområden.
– Generellt blir ett visst mått av programmering baskrav för alla
i it-branschen. Alla kommer inte att vara experter men de bör åtminstone förstå koncepten.

De som har som huvudsakligt arbete att programmera behöver troligen lära sig ett nytt programmeringspråk om året. Eller ramverk, enligt Mikael Haglund.
– Jag tror att man kommer att jobba i en utvecklingsmiljö eller en exekveringsmiljö som ofta dessutom är en communitymiljö. Man interagerar med andra människor och får tillgång till olika data. Det gör att även virtuellt nätverksbyggande blir en grundläggande kunskap för framtidens it-proffs.

En viktig personlig egenskap är att bjuda på sig själv.
– De mest eftertraktade blir de som har en starkt personlig profil och nästan lite idolstatus. Men de har det för att de är bra på att dela med sig. De skriver i bloggar och diskussionsforum, sprider kunskap och hjälper andra. De är personer man litar på, säger han.
– För att få något gjort i de här miljöerna krävs så djup och bred kunskap att det inte finns inte en enskild person som klarar av det. Man måste jobba i team. Och ett bra team kräver tillgång till duktiga experter i nätverket.

Företagen tar in mer och mer spetskunskap utifrån. Därför blir de som kan agera som ett slags projekt-ledare med en samverkande kunskap, en ödmjuk inställning och ett brett nätverk mycket eftertraktade, enligt Mikael Haglund.
– I framtiden blir en het kompetens att kunna samla ett grupp personer som man kanske aldrig träffat, övertyga dem om att ställa upp, motivera dem att arbeta mot ett gemensamt mål och lösa uppgiften och att sedan på ett schyst sätt dela med sig av belöningen och erkännandet så att alla blir nöjda.

Fackförbundet Unionen är övertygat om att allt fler kommer att jobba som egenföretagare och entreprenörer.
– F-skattsedeln ingår i personnumret från födseln och anställningsformerna blir annorlunda. Vi tror att en tredjedel är anställda, en tredjedel är projektledare och resten är inhyrd personal, säger Johan Lindau, branschekonom på Unionen.
Marknaden för specialistkunskaper ökar. Men även Johan Lindau ser projektledaren som central.
– Det blir en mycket efterfrågad grupp. Men till skillnad från i dag tror jag att mer personalansvar ingår i projektledarens roll.

Projektledaren kommer att hantera många av de mångkulturella delarna och måste ha en god förmåga att arbeta med andra nationaliteter.
– Över huvudtaget blir kompetens att motivera och samordna personligheter och personer en eftertraktad egenskap.

2008-06-04 03:07
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Butiken slogs ut när
kopparnätet släcktes

Nyheter Nu drar Telia åter i gång nedläggningen av 50 000 fasta teleabonnemang i glesbygden. Projektet panikstoppades i höstas. Hos getbonden Ann Klensmeden slockande inte bara telefonen utan även kortterminalen i gårdsbutiken.


9 av 10 dataintrång förblir olösta

Nyheter Polisanmälningarna skjuter i höjden, men antalet it-brott som klaras upp ligger under genomsnittet. "Vi vet precis hur man gör, men lagstiftningen räcker inte till", säger Anders Ahlqvist på RPS.

(16 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 40 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- Computer Sweden:

Google får grönt ljus
- klart för Motorolaköp

(54 kommentarer)


- IT24:

Apple snart värt
500 miljarder dollar

(1 kommentar)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.

(1 kommentar)


Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group