– En sak man kan vara säker på när det gäller framtiden är att vi måste utvecklas hela tiden och kunna konsten att ta till oss nya saker. Man kommer inte kunna säga att man är klar, säger Mikael Haglund, teknisk direktör och expert på framtidsfrågor på IBM.
Förändringen har aldrig varit snabbare, bredare och djupare än nu, och den fortsätter, enligt Mikael Haglund. I framtiden värdesätts den som kan lära ut, oavsett ålder och bakgrund. Den som arbetar inom it-området måste vara multidisciplinär, ha mer än ett kunskapsområde, vara innovativ och koppla ihop fler saker.
– Det talas om att man ska ha ett fördjupningsområde och ett tvärkunnande inom en industri. Men
i framtiden räcker inte det, då behöver man kunna minst två verktyg och en bransch för att vara eftertraktad på it-arbetsmarknaden.
Duktiga programmerare som kan jobba i en vanlig miljö finns det många av i Indien och Kina.
– Om man däremot klarar av att både vara matematiskt analytisk och kan diskutera affärsmässiga lösningar med ledningen, kan man bli framgångsrik. Webbaserad utveckling och realtidsprogrammering är två heta teknikområden.
– Generellt blir ett visst mått av programmering baskrav för alla
i it-branschen. Alla kommer inte att vara experter men de bör åtminstone förstå koncepten.
De som har som huvudsakligt arbete att programmera behöver troligen lära sig ett nytt programmeringspråk om året. Eller ramverk, enligt Mikael Haglund.
– Jag tror att man kommer att jobba i en utvecklingsmiljö eller en exekveringsmiljö som ofta dessutom är en communitymiljö. Man interagerar med andra människor och får tillgång till olika data. Det gör att även virtuellt nätverksbyggande blir en grundläggande kunskap för framtidens it-proffs.
En viktig personlig egenskap är att bjuda på sig själv.
– De mest eftertraktade blir de som har en starkt personlig profil och nästan lite idolstatus. Men de har det för att de är bra på att dela med sig. De skriver i bloggar och diskussionsforum, sprider kunskap och hjälper andra. De är personer man litar på, säger han.
– För att få något gjort i de här miljöerna krävs så djup och bred kunskap att det inte finns inte en enskild person som klarar av det. Man måste jobba i team. Och ett bra team kräver tillgång till duktiga experter i nätverket.
Företagen tar in mer och mer spetskunskap utifrån. Därför blir de som kan agera som ett slags projekt-ledare med en samverkande kunskap, en ödmjuk inställning och ett brett nätverk mycket eftertraktade, enligt Mikael Haglund.
– I framtiden blir en het kompetens att kunna samla ett grupp personer som man kanske aldrig träffat, övertyga dem om att ställa upp, motivera dem att arbeta mot ett gemensamt mål och lösa uppgiften och att sedan på ett schyst sätt dela med sig av belöningen och erkännandet så att alla blir nöjda.
Fackförbundet Unionen är övertygat om att allt fler kommer att jobba som egenföretagare och entreprenörer.
– F-skattsedeln ingår i personnumret från födseln och anställningsformerna blir annorlunda. Vi tror att en tredjedel är anställda, en tredjedel är projektledare och resten är inhyrd personal, säger Johan Lindau, branschekonom på Unionen.
Marknaden för specialistkunskaper ökar. Men även Johan Lindau ser projektledaren som central.
– Det blir en mycket efterfrågad grupp. Men till skillnad från i dag tror jag att mer personalansvar ingår i projektledarens roll.
Projektledaren kommer att hantera många av de mångkulturella delarna och måste ha en god förmåga att arbeta med andra nationaliteter.
– Över huvudtaget blir kompetens att motivera och samordna personligheter och personer en eftertraktad egenskap.








































