tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Tre skiften som förändrar vår syn på vetenskap

Nicklas Lundblad är policy manager på Google, medlem i regeringens it-råd och doktor i informatik.
Nicklas Lundblad är policy manager på Google, medlem i regeringens it-råd och doktor i informatik.
Jag tror att vi får se tre skiften inom vetenskapens område som i grunden förändrar vår syn på vad vetenskap är.

För det första ersätts empiri av emulation. Där forskare tidigare gjorde mödosamma experiment med förenklade system eller på djur tar simulationer över.

Vi har artificiella försöksdjur och inom 20 år får vi se den första medicinen på marknaden som inte testats på något levande, utan där bieffekterna simulerats fram i komplexa standardmodeller av den mänskliga organismen.

För det andra tar mönsterigenkänning över efter ingivelsen. Den massiva lagrings­kapaciteten och processorkapaciteten gör det möjligt att vaska fram helt nya storskaliga mönster ur datamassor och därmed förändra hela den vetenskapliga upptäckandeprocessen.

För det tredje ses reduktionen av komplexa system till enkla system som den usla genväg till kunskap som den verkligen är.

Idealmodeller som den rationella aktören eller andra enkla modeller av komplexa system förlorar i betydelse och komplexiteten får en ny ställning i vetenskapen.

Vi försöker bygga in avvikelser, anomalier, extrema skiften och svängningar i våra modeller.

Nyckeln till alla dessa förändringar är datorn som vetenskapligt verktyg. I allt från matematik till ekonomi utvecklas datorn till den nya laboratoriemiljön.

Den viktigaste framtida stödvetenskapen blir inte den nakna matematiken, som kanske några tror, utan visualiseringstekniken. Förmågan att visualisera system blir nyckeln till det vetenskapliga framsteget på ett givet område.

En modell av en ekonomi eller ett samhälle som vi kan se, resa igenom eller besöka som om vi vore fält­arbetande biologer gör det möjligt för oss att använda alla våra sinnen i det vetenskapliga arbetet. Fältanteckningar från en lågkonjunktur eller en annan planet blir värdefulla vetenskapliga resultat insamlade från simulationer.

En genomsnittlig vetenskapsman tillbringar om 25 år stora delar av sin arbetstid i tredimensionella, visuella simulationer av de problem som han eller hon studerar.

Egentligen är det här en naturlig slutpunkt för 1900-talets tilltagande användande av olika verktyg: tänk bara på elektronmikroskopet och partikelacceleratorn.

Det vetenskapliga upptäckandet är redan medierat. Nu återstår bara för den förmenta observationen att bli ren simulation.

Till sist faller också matematikens bastioner.

Redan i dag accepterar vi som bevis för att ett visst tal X inte finns att ett program sökt igenom den möjliga rymden med tal och inte hittat något tal sådant att det uppfyller kraven för X.
Snart kommer matematiken att acceptera bevis av typen ”Jag har rest genom den aktuella talrymden och det finns inga sådana tal där. Du kan titta efter själv.”

Den revolutionen är en revolution i samma skala som den koperniska, men vänd inåt mot det virtuella.

2008-06-04 06:26
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 30 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- IT24:

Apple snart värt
500 miljarder dollar


- Computer Sweden:

Grönt ljus för Googles
uppköp av Motorola


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.



- IT24:

Statoil väljer HCL


1 500 utvecklare samlas

Teknik I dag mjukstartar jättekonferensen Jfokus i Stockholm. 1 500 utvecklare kommer de närmaste dagarna att förkovra sig i Java, webbutveckling, mobilutveckling och mycket annat.

(8 kommentarer)

CS Jobb:

  1. Utvecklarkonferenser

    Jobb Besökarna fortsätter att strömma till, samtidigt som evenemangen växer i antal. Här finns en lista på årets utvecklarkonferenser.

(2 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Vilken typ är du?

    Teknik Programmerare kan delas in i väldigt olika kategorier. CS utvecklingsreporter Lars Danielsson listar fem arketyper.

(3 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group