
Om samma sak händer ett företag som bedriver handel på internet blir Googles godtyckliga svartlistning förödande för affärerna. Svartlistningen innebär nämligen inte bara att sökmotorn kan varna för trojaner som inte finns, tjänsten blockerar även besökare som vill surfa till den aktuella sidan.
Om svartlistningen felaktigt slår mot den webbsida som utgör själva webbutiken är katastrofen en faktum.
CDon har en sådan teknisk lösning. Med en försäljningsintäkt på 911 miljoner kronor under 2007 skulle en vecka för att upptäcka och rensa bort trojaner och ytterligare en vecka tills svartlistningen tas bort innebära en förlust på drygt 34 miljoner.
– Det räcker att vår webbplats ligger nere i bara några minuter för att det ska vara fullt pådrag på teknikavdelningen. En vecka är helt otänkbart, säger Mikael Olander, vd på CDon.
Tim Svensson, vd på företaget E-butik i Norden, som hjälper andra bolag att starta och utveckla sin e-handel, bekräftar att Googles svartlistning kan bli kännbar.
– Besökare från sökmotorer utgör en väldigt stor del av försäljningen för många företag. För dem skulle en svartlistning vara extremt kännbar, säger han.
Leonardo D’Errico, tillförordnad informationschef på Mälardalens högskola, säger att tekniker jobbar på att avlägsna trojarnerna från webbplatsen. Men det dröjer innan ordningen är återställd.
– Enlig tekniker jag varit i kontakt med tar det ytterligare en vecka innan svartlistningen har tagits bort från Google, säger Leonardo D’Errico.
Kollegan Tommy Stridh, it-chef på högskolan, tycker att Google gör rätt. Samtidigt anser han att det vore bra om företaget kunde utveckla sökmotorn så att den inte var så trubbig.
– Det är olyckligt att det blivit fel, säger Tommy Stridh.
Google friskriver sig från allt ansvar. Men inte i sökresultatlistan där Safe Browsing används. I stället berättar företaget på en annan plats på sajten att Safe Browsing kan missa virus, eller varna för virus som inte finns.
– Det finns alltid en risk för att en säker webbplats kan misstolkas som en säkerhetsrisk, säger Maria Göth, informationschef på Google i Sverige.
Per Hellqvist, säkerhetsexpert på Symantec, tycker att Googles verktyg förvisso verkar bra, men också trubbigt.
– Falsklarm är alltid dåligt, både för företagen som drabbas av dem, och för besökaren som snart klickar sig vidare i tron om att vargen aldrig kommer, säger Per Hellqvist.














