Fakta

Namn: Dan Sehlberg.

Familj: Fru och två döttrar, 6 och 16 år.

Aktuell: Just lämnat vd-jobbet på Citatgruppen, tillträder vd-jobbet på Getupdated den 1 december.

Karriär: Ekonom med MBA-examen från Handelshögskolan. Arbetat i USA mellan 1990 och 1993. Produktionsansvarig för Nya Medier på Aftonbladet och lanserade aftonbladet.se 1994. Gick därefter till it-bolaget Linnégruppen där han blev vd för Stockholmsverksamheten och del av koncernledningen. 1999 började han på Citatgruppen. Mycket aktiv som föreläsare.

Okänd talang: Spelar piano, spelade i rockbandet Nova, ”som faktiskt spelade in en skiva”. Kan också gå ner i split efter att ha tränat kampsport i många år, främst kung fu och kickboxning.

Dan Sehlberg är mannen som fick Gartner att ge namn åt kommunikationsbranschens eget affärssystem, mrm. Nu ger han sig in på internetmarknadsföring.
När Dan Sehlberg pratar går det undan. Han är full av energi och den välsittande kostymen hindrar inte hans yviga rörelser det minsta.


Bättre koll. "Halva reklambudgeten är alltid bortkastad, problemet är att man inte vet vilken halva brukar man säga. Men med onlinekommunikation ökar mätbarheten drastiskt och det gör att det blir lättare att komma åt det problemet", säger Dan Sehlberg.

Han har just lämnat vd-jobbet på Citatgruppen efter nio år. Nu väntar en månad av att varva ner och läsa på konstaterar han.

– Jag ska åka till Italien och plocka oliver. En av mina gamla vänner från min tid på Linnégruppen har en olivgård i Toscana och där brukar vi i det gamla ledningsgänget träffas varje höst. Det är hårt jobb, men väldigt roligt, säger han entusiastiskt. I december är han tillbaka i verkligheten igen – då som ny vd på svenska Getupdated som sysslar med internetmarknadsföring.

– Jag har alltid haft ett stort intresse för digitala medier och som produktchef ledde jag lanseringen av aftonbladet.se 1994. Jag tror faktiskt att det var jag som sålde Sveriges första banner, säger Dan Sehlberg.

Som vd på Citatgruppen har han ständigt betonat vikten av styrning och att kunna påvisa tydliga effekter av det man gör. Och där är onlinekommunikation överlägset, konstaterar han.

– Där får man en knivskarp bild av effekterna – så här många ser, så här många agerar och så här många konverterar över till din produkt. Härifrån fick du klick och efter att de besökt dig gick användarna vidare till det stället. Möjligheterna att spåra, analysera och optimera är verkligen fantastiska.
När Dan Sehlberg nu går över till Getupdated hamnar han mitt uppe i den världen.

– Getupdated har en ledande position inom sök utan men man sysslar också med internetmarknadsföring i vid bemärkelse. Och det är viktigt att inte fastna i en nisch eftersom det utvecklas så fort – se på de företag som specialiserat sig på betalning per klick, där börjar sökmotorerna själva ta över och drar i viss mån undan mattan för dem.

Getupdated sysslar också med sådant som att skapa communities och bygga webben 2.0-sajter. Och hur de är byggda har i sin tur betydelse för hur de hanteras i sökmotorerna förklarar Dan Sehlberg.

– Allt måste vara korrekt strukturerat, länkarna ska stämma det ska finnas sajtkarta och den ska uppdateras löpande med relevant innehåll. Då hamnar den i topp i sökmotorerna. Det gäller att skapa optimala ramverk och utveckla innehållet.

Den senaste tiden har Getupdated haft problem men det är förstås inte dem som en tillträdande vd fokuserar på.

– Getupdated är välpositionerat internationellt på en kraftigt växande marknad, säger Dan Sehlberg.

Men samtidigt konstaterar han krasst att företaget lider av akut växtvärk.

– På tolv månader har Getupdated köpt 13 bolag. Det har skapat en ansträngd finansiell situation och det finns också en hel del att ta itu med när det gäller att svetsa ihop de olika företagskulturerna nu. Nu måste företaget in i depå ett slag för att ta itu med allt detta.

Dan Sehlbergs bild är att det borde kunna gå hyfsat fort .
Precis som många andra i sökordsbranschen sprutar nästan orden ur honom när han beskriver hur området växer. Han lånar ett block och börjar ivrigt rita cirklar och pilar som pekar uppåt.

– Totalt omsätter marknadsföring i medierna 500 miljarder dollar årligen, av det används 10 procent på internet. Det är 50 miljarder dollar. 15 procent av det spenderas på sökmarknaden. Det är 7,5 miljarder. Och medan den totala kakan i exempelvis Sverige växer med 4 procent så växer internetdelen med 24 procent och sökdelen med 45 procent.
Och lågkonjunkturen kan snarare snabba på utvecklingen tror han.

– Internet är till viss del kontracykliskt mot resten av konjunkturen. Och nu när företagen håller igen på sin marknadsföring är det i första hand tv-kampanjer och reklamen i tryckta medier som plockas bort.

Men hur blir det då när de verkligt stora marknadsföringsaktörerna spänner musklerna och helhjärtat satsar på online?

– Då kommer konsolideringen, men där är Getupdated inte en liten aktör utan en stor. Företaget har kommunicerat att man ska omsätta 400 miljoner kronor i år och är därmed ett av de ledande internetmarknadsföringsföretagen i världen, säger Dan Sehlberg.

Hans ambition är att Getupdated ska kunna utnyttja konjunkturläget och den ännu fragmenterade marknaden för att kunna öka sin marknadsandel.

– Det är ju i sådana här lägen där tillväxtpotentialen är god och marknaden inte ännu konsoliderats som man ska passa på att köpa upp företag så att man flyttar fram sina positioner. Men i det läge vi är i nu måste vi först konsolidera det egna företaget ordentligt.

I första hand handlar det om att skapa ordning och reda.

– Det är viktigt att få alla inom företaget medvetna om vad som gäller, att strömlinjeforma företaget och att skapa en intern stolthet. Proud people perform, brukar man säga och det tror jag det ligger mycket i, säger Dan Sehlberg.

På Citat arbetade han också mycket med att effektivisera kommunikationsprocesser och Citat låg bland annat bakom ett internt utvecklat ”affärssystem” för reklambranschen.

– När man arbetar med marknadsföring behöver man system för att lagra kampanjer. Man arbetar med många dokument och filer och har många mottagare både externt och internt. Då gäller det att kunna få ut samma budskap på olika språk i olika kanaler samtidigt som man har en tajt tidsplan, säger han.

– Detta kräver såväl effektiva processer som it-stöd.
Han berömmer sig också av att denna typ av system också har fått namnet mrm som uttyds marketing resource management.

– Jag åkte till USA 2000 och uppvaktade Claudio Marcus på Gartner för att fästa hans uppmärksamhet på att de här typerna av system aldrig bevakades. Och året efter gjorde han en rapport om dem och ringde mig och frågade om jag tyckte mrm var ett bra begrepp. Och det gjorde jag.

Dan Sehlbergs uppvaktning fick också ett gott utfall för honom, Gartner rankade Citat som nummer ett på mrm i Europa och nummer tre i världen.

– Nu har Citat sålt systemet till världstvåan som också har tagit över ansvaret för kunderna. Men ännu har inte SAP eller Oracle kommit ifatt i den hör nischen, säger han stolt.