– Myndigheter har kommit längre än företagen, nya myndighetssajter har nått upp till en hyfsad nivå. Men på företagssidan händer det fortfarande att vissa grupper är helt utestängda från webbplatsen, säger Andreas Cederbom.
Det är en ountyttjad guldgruva, enligt Olle Olsson på svenska W3C-kontoret.
– En väldigt stor del av svenska befolkningen har någon form av funktionshinder och de är inte utfattiga på något sätt, säger Olle Olsson.
Förutom personer med funktionshinder växer också gruppen äldre i Sverige. De med till exempel nedsatt syn behöver mer tillgängliga webbplatser. Olle Olsson ser att det börjar hända något även i den privata sektorn men tror att det kommer ta tid.
– När man börjar förstå att de här grupperna är penningstarka kan man få in en hel del extra. Man har inte fått den stora tillväxten som behövs, men den kommer, säger Olle Olsson.
Första versionen av Web Content Accessibility Guidelines, WCAG, släpptes 1999 och i slutet av förra veckan kom den andra versionen. Det har hänt mycket på nätet sedan dess och enligt Olle Olsson är det en väl behövd standard.
– Teknikneutraliteten i den nya versionen är oerhört viktig. När den första kom var det html som gällde men nu finns det många andra typer av webbteknologier.
WCAG 2.0 har stöd från flera stora företag som Microsoft, Adobe och IBM, samt flera myndigheter inklusive EU.











































