tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Enkel men dyr drömströmmare

Fakta

Pris: 9 990 kronor för hela paketet. ZP120 kostar 4 998 kronor, ZP90

3 498 kronor och fjärrkontrollen 3 998 kronor.

Ljudformat: Mp3, wma (även med drm-skydd), aac, Ogg vorbis, Audible, AA, Apple lossless, flac, wav, aiff.

Internetradio: Streaming mp3, wma. 300 förprogrammerade stationer.

Anslutningar: Linjeingång (phono), subbas, analog och digital linje ut.

Nätverk: Tvåportsswitch, 10/100 Mbit/s.

Plus: Läcker design, inga serverprogram krävs, Iphonestyrning.

Minus: Priset (särskilt på fjärren).

Sonos uppdaterade ljudbryggor har blivit mindre och ger samtidigt bättre ljud än någonsin. Nu kan man även styra anläggningen med hjälp av sin Ipod eller Iphone. När vi testade föregångsmodellerna i Sonos multiroomserie gillade vi konceptet skarpt och det enda som inte var så bra var prislappen.

Det nya paketet är fortfarande förhållandevis dyrt, men du får å andra sidan en hel del smarta funktioner som billigare konkurrenter saknar.

Paketet består av tre delar som alla kan köpas separat. Den största spelaren heter ZP120 och har en klass-d-förstärkare på 2x55 watt. Den mindre ZP90 är passiv och ansluts analogt till en förstärkare. Tredje delen i paketet är en fjärr med till-
hörande vagga.

Du kan utöka systemet med upp till 32 spelare, och de nya modellerna är helt bakåtkompatibla.

Glädjande nog är det väldigt lätt att komma igång. Tryck på två knappar i fronten och enheterna parar ihop sig. Spelarna hämtar sedan musik från dina upnp-utdelade nätverksresurser, utan att något serverprogramkrävs. Att bläddra i ett extremt stort arkiv går hur lätt och smidigt som helst. Sonos system stöder dessutom alla tänkbara format, inklusive flac och drm-skyddade Itunesspår.

När musik körs från den passiva spelaren är det förstärkaren som begränsar ljudkvaliteten och med en Pioneer VSX-LX70 i tv-bänken låter det grymt bra i högtalarna. Men vi får även extremt bra ljud när vi kopplar in högtalarna direkt i ZP120:n. Diskanten är klar och ljudbilden är luftig.

Den lilla rackaren har inte heller några problem med att driva lite större högtalare. Vi testade dels med ett par enklare högtalare, dels med ett par riktigt stora golvhögtalare från B&W och Sonos ZP120 lät förvånansvärt bra även på hög volym med båda systemen.

Fjärrkontrollen som hänger med fyller sin funktion, men skärmen är inte jätterolig att titta på. Vi kan inte förstå hur den kan kosta nästan 4 000 kronor.

Men den nya Iphoneapplikationen (som är gratis) är grymt smidig att använda för att styra systemet, och du kan göra i stort sett allt även den vägen, inklusive att skapa låtlistor och sköta zonerna (rummen). Tack vare att gränssnittet numer är 802.11n är räckvidden mellan enheterna riktigt bra. Även om du bor i ett extremt stort hus lär du inte få några problem med att strömma till alla rum med Sonos.

Det är faktisk så att vi föredrar att styra den vägen, och har du redan en Iphone eller Ipod Touch är det bättre att köpa de bägge spelarna löst och skippa fjärren.

2009-01-14 03:18
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 30 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- Computer Sweden:

Grönt ljus för Googles
uppköp av Motorola


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.



- IT24:

Statoil väljer HCL


1 500 utvecklare samlas

Teknik I dag mjukstartar jättekonferensen Jfokus i Stockholm. 1 500 utvecklare kommer de närmaste dagarna att förkovra sig i Java, webbutveckling, mobilutveckling och mycket annat.

(7 kommentarer)

CS Jobb:

  1. Utvecklarkonferenser

    Jobb Besökarna fortsätter att strömma till, samtidigt som evenemangen växer i antal. Här finns en lista på årets utvecklarkonferenser.

(2 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Vilken typ är du?

    Teknik Programmerare kan delas in i väldigt olika kategorier. CS utvecklingsreporter Lars Danielsson listar fem arketyper.

(3 kommentarer)


Loopiamejl borta för gott

Nyheter Analysen av Loopias säkerhetskopior efter mejlhaveriet är klar. Det har tagit åtta veckor och slutsaten är att en del mejl är borta för alltid.

(35 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Ingen lösning i sikte

    Nyheter Efter Loopias kraftiga haveri i början av december är mejlen fortfarande borta.

(30 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Konkurrenternas kupp

    Nyheter Flera konkurrenter lanserar flyttjänster för att sno kunder.

(12 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group