
"Lotus Connection måste bli mycket enklare att implementera", säger Andrew Dennis, it-arkitekt på Lan 2 Lan till Lotuschefen Bob Picciano.
Men det dröjer innan Lotus Connection är en tillräckligt mogen mjukvara.
– Lotus Connection måste bli mycket enklare att implementera. Som det är nu är konfigurationen jättejobbig och tidsödande med en miljard olika valmöjligheter, säger Andrew Dennis.
I stället förespråkar han en färdig lösning där det bara är att "sticka i kontakten och köra". Liknande strul är över huvud taget ett stort problem med IBMs produkter, tillägger Andrew Dennis.
– Det är ett problem IBM måste lösa om de ska nå ut till små och mellanstora företag, för de har inte råd att lägga miljoner på vare sig implementation eller komplexa migreringsprojekt. I synnerhet inte i dessa tider, säger Andrew Dennis.
Han får medhåll från Michael Pettersson, alliansansvarig på Sogeti i Sverige.
– IBM måste förstå att ingen kund är för liten. Företaget tappar marknadsandelar eftersom det är så lätt att trycka in exempelvis Exchange och Outlook på små och mellanstora företag, säger Michael Pettersson.
Johann Unteregger, systemansvarig på bilåterförsäljaren Pappas Gruppe, säger att IBM släpper mängder av mjukvara hela tiden men har grava problem att förklara vad de ska vara bra till.
– Det är svårt att veta hur jag som kund ska kunna spara pengar på att investera i till exempel företagets mashupverktyg, säger Johann Unteregger.
John Coolige, teknisk chef på Teamstudio som gör utvecklingsverktyg för Notes, är av samma åsikt. Han tycker att IBM borde lyssna mer på sina kunder.
– Composite Applications är en fräck idé, men den kommer inte från några kunder. Jag känner inte till något företag som använder dessa företagsmashups i någon större usträckning, säger John Coolige.
Även Frank Hohl, teknisk kundvårdschef på Gedys Intraware, är tveksam till det tempo med vilket IBM släpper nya verktyg.
– En del av de verktyg IBM lanserat på sistone kommer garanterat att fasas ut, precis som den stora satsningen Workplace för några år sedan, säger Frank Hohl.















E_angled_view_active_display_and_interior_light_and_open.jpg)




IBM - (rm -rf /) 2009-01-22 12:48
För många jänkare vid rodret? - (Larry Ellison) 2009-01-22 13:24
IBM - (quecee) 2009-01-22 13:41
IBM pansarvagnen... - (knallepalle) 2009-01-22 14:39
Tänk om IDG gnällde - (patrixx) 2009-01-22 15:42
Tänk om IDG gnällde - (Boombastic) 2009-01-22 16:20
IBM - (Boombastic) 2009-01-22 16:23