måndag 13 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Småföretag vill ha användarvänligt

Plötsligt blev det tvärtnit. Enligt affärsanalytikern Sören Janstål rullade det på för leverantörerna av affärssystem och beslutsstöd till småföretag fram till finanskrisen. Men efter att lågkonjunkturen och finanskrisen slagit till råder nu ett avvaktande läge.

– Tidigare rådde en fantastisk utveckling, framför allt bland tillverkande småföretag med rötterna i Värnamo och Gnosjö. Det gjorde att det har funnits en stor investeringsvilja som har gynnat leverantörer som Systeam tack vare dess allianser med programföretag som Oracle, SAP och Jeeves.

I takt med att många småföretag fått ekonomiska problem, framför allt de tillverkande, har marknaden mattats av.


Vill byta upp sig. Trots att marknaden mattats av är många småföretag fortfarande intresserade av att byta upp sig på sikt och att skaffa ett större system som klarar tillväxt, enligt affärssystemsexperten Sören Janstål. Och när det inte finns pengar börjar många titta på molnet som en möjlig modell för att sköta ekonomin.

Fortfarande finns viss efterfrågan bland tjänsteföretag, speciellt i Stockholmstrakten.

– Många kunder är intresserade av att byta upp sig på sikt, att skaffa ett större system som klarar tillväxt. När det inte finns pengar börjar många titta på molnet som en möjlig modell för att sköta ekonomin.

Rent allmänt kan man säga att Lawson, IBS och andra minskar, medan Visma och Jeeves skjuter fram positionerna.

För de flesta är marknaden kärv, vilket betyder att leverantörerna satsar på att behålla sina kunder och satsar på att sälja in mer till dem, säger Sören Janstål.

– Molnet är på väg att bli en oerhört attraktiv affärsmodell för många kunder, framför allt småkonsulter. För 89 kronor får man lösningen på kran och kan köra bokslut och annat, exempelvis mot SPCS och andra företag i Växjö.

För de stora leverantörerna, exempelvis SAP och Oracle, går det trögare på småföretag. Både Oracles Netsuite och SAPs Business One har gått trögt.

Ett problem är att i dessa i många fall kräver omfattande konsulttjänster.

– Men det stora problemet för de stora aktörerna är att de inte riktigt når den kanalen på det vis som de borde göra. Därför tvingas exempelvis SAP organisera om sin kanalstrategi mot mindre företag regelbundet.

– Problemet för de stora är att de inte lyckas ta sig ned i det segmentet tillräckligt snabbt. Men många företag har det problemet. Inte ens Fortnox, som faktiskt ökar på ett imponerande sätt, lyckas göra det med lönsamhet.

Företag som klarat sig bra är där-emot Visma och Jeeves, alltså företag som redan innan marknaden gick ner hade en stor kundstock med uppgraderingar och serviceavtal att leva på. Och just det är problemet för SAP och Oracle: att de har för liten kundstock.

Dessutom genomgår marknaden flera skiften. Ett av dem är att webben allt mer blir det gränssnitt som användarna arbetar emot.

– Just det har företag som 24SevenOffice och Fortnox förstått. Äldre leverantörer som Lawson, IBS och Infor har inte lyckats nå det här segmentet – exempelvis går Lawson på företag som har hundra anställda och uppåt.

Ett företag som däremot går bra är Monitor som har god lönsamhet och dessutom en image som fungerar bra i producerande företag. En tydlig inriktning kan kompensera för att leverantören inte har den modernaste tekniken.

Trots allt tal om öppen källkod på affärssystem är det inte det hetaste, framhåller Sören Janstål.

– Problemet på affärssystems-sidan tror jag är att licensmodellerna är för dåliga. Det har gjort att marknaden inte riktigt har kommit igång annat än inom segment som kundvård.

– Däremot har det skett en hel del på beslutsstöd.

Ett exempel är Pentaho.com, ett företag som levererar beslutsstödssystem för öppen källkod.

Ofta är de intressanta för mindre företag, som inte har samma krav på exakthet som de större aktörerna, utan i högre utsträckning är intresserade av ett verktyg som ger dem en möjlighet att se ungefär vart vinden blåser.

– Just inom nischer som beslutsstöd, där aktörer som Hyperion, Qlikview och andra tar ut mycket höga licensavgifter, är det intressant för mindre företag att titta på alternativa lösningar, säger Sören Janstål.

– Ett annat exempel är tyska Silva som, enligt Sören Janstål, har utvecklat ett verktyg som fungerar väl för mindre företag.

– Men bortsett från de lysande undantagen råder lite av vänta och se, framför allt genom att storföretagen väntar med sina investeringar och hellre lappar på existerande ramverk.

– Många småföretag har en så tuff ekonomisk situation att de hellre väntar och ser hur marknaden utvecklas innan de investerar, säger Sören Janstål.

2009-03-17 14:51
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 3 kommentarer:

Tusan - (megla) 2009-03-17 15:26

Tusan - (el gringo) 2009-03-17 15:52

Tusan - (Faster horses!) 2009-03-18 08:29

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Loopiamejl borta för gott

Nyheter Analysen av Loopias säkerhetskopior efter mejlhaveriet är klar. Det har tagit åtta veckor och slutsaten är att en del mejl är borta för alltid.

(12 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Ingen lösning i sikte

    Nyheter Efter Loopias kraftiga haveri i början av december är mejlen fortfarande borta.

(30 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Konkurrenternas kupp

    Nyheter Flera konkurrenter lanserar flyttjänster för att sno kunder.

(12 kommentarer)


- Computer Sweden:

Nu vill KTH uppgradera

(2 kommentarer)


- Computer Sweden:

Så enkelt hackas Google Wallet

(14 kommentarer)


- Computer Sweden:

Därför får plattan vika

(29 kommentarer)


- IT24:

SJ kastar av Polopoly

(3 kommentarer)


- Computer Sweden:

Ny jättefusion inom mjukvara


Bilder från helgens Actademonstration

Två lördagar i rad har röster ljudit från gator och torg mot handelsavtalet Acta. En representant för IDG.se var förbi med en kamera.

(2 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

I en demokrati bör inte en privatperson angripas offentligt av en mediemakthavare

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group