Fakta

Novells nya operativsystem finns i två versioner, Suse Linux Enterprise Desktop 11 och Suse Linux Enterprise Server 11.

Ledorden för båda är brett stöd, interoperabilitet och verksamhetskritisk hantering av data.

Serverversionen stöder flera virtualiseringsmotorer, däribland VMware ESX, Microsofts Hyper-V och Xen.

Version 11 av Suse Linux Enterprise har en rad funktioner som ska göra livet enklare både för administratörer av servrar och för dem som kör Linux på kontorsdatorn.

Mono Extension är ett tilllägg som ska göra det möjligt att på ett bättre sätt köra program som är utvecklade för Microsofts Dotnetplattform. Mono är den öppna varianten av Dotnet och kompatibel med version 2 av Microsofts original.

Med Mono Extension ska det också gå att köra program som har kompilerats med Dotnet på Windows.

Stödet för Moonlight, den öppna varianten av Microsofts Silverlight, har också förbättrats. Om en användare surfar till en webbsida som kräver Silverlight ges användaren möjlighet att ladda ner Moonlight för att titta på sidan.

Novell har tecknat ett femårigt samarbetsavtal med Microsoft vilket innebär att Suse Linux samordnas med Microsofts produkter för virtualisering, systemhantering och hantering av identiteter och register.

Dessutom har Novell bakat in betydligt fler drivrutiner för drivrutiner samt stöd för flera video- och ljudformat.

– Man ska inte längre behöva ladda ner så många avkodare och drivrutiner, säger Carl Lindén, Novells teknikspecialist.