fredag 10 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Det knakar rejält i Scrums fogar

Ivar Jacobson är utvecklingschef på Ivar Jacobson International (www.ivarjacobson.com). Du når honom på ivar@ivarjacobson.com.
Ivar Jacobson är utvecklingschef på Ivar Jacobson International (www.ivarjacobson.com). Du når honom på ivar@ivarjacobson.com.

Fakta

…om tunga teknikfrågor, varannan gång kopplade till systemutveckling och varannan till it-säkerhet. Varje månad kan du läsa Ivar Jacobson, Tomas Djurling, Ola Bini och Anne-Marie Eklund Löwinder.

Jag har fått många indikationer på att de i USA tröttnat på att snacka om agil, det vill säga lättrörlig, utveckling. It-chefen på ett storföretag jag jobbar med accepterar inte längre den etiketten. Teknikchefen på ett annat stort bolag med många tusentals utvecklare säger att han inte bryr sig. Agil utveckling eller Rup, det är resultatet som räknas. Den första metoden skapar religiösa figurer i hans organisation och han har inte tid med dem.

Jag visste att det skulle hända, men inte när. Så – ska man glömma allt man lärt sig om att vara agil? De som inte har börjat, ska de hoppa över det helt?

Nej, inte alls. Det finns mycket bra med agil utveckling och det försvinner inte.

Till exempel arbetar jag med många stora företag jorden runt för att skala upp agilutveckling från det lilla till det stora. Det finns fortfarande en hel del motstånd mot att göra det i de stora företagen till stor del på grund av att de starka individer som en gång satte bollen i rullning gav ett oseriöst intryck: ”ingen arkitektur, ingen modellering, bara koda och strukturera om senare”. I andra fall var de inte lätta att förstå: ”Testerna är dina krav” och ”parprogrammering”.

Nu är det ganska tyst kring dem. De håller på att bli passé, om jag ska uttrycka mig skarpt. De blir inte de självklara talarna på stora konferenser längre. De engageras inte lika ofta som konsulter. De låter lite trötta.

Hur är det då med Scrum? Det knakar ordentligt i fogarna. Scrum är fortfarande populärt, men blåser man upp en ballong utan hejd så riskerar man att den så småningom spricker.

Inte desto mindre finns det bra idéer i Scrum.

Nu leds loppet i stället av dem som har en stark förankring i storbolagen, men med en djup förståelse av de agila värdena. ”Agil” är inte bara en lapp som man klistrar på det man redan gör, det förändrar hela vårt förhållningssätt till utveckling med goda resultat redan på första trappsteget.

Rådet är att ta bra practices från den agila trenden och kombinera med andra bra practices från till exempel Rup. Viktigast av allt: kasta inte bort allt vad ni hade innan ni gjorde något av detta.

Var smarta!

2009-04-03 03:41
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 4 kommentarer:

Var agil - våga förändra - (Marcus Hammarberg) 2009-04-03 12:01

Om trender - (Ivar Jacobson) 2009-04-03 16:59

Var agil - våga förändra - (Dduck) 2009-04-06 10:51

Gör inte du samma sak? - (David Vujic) 2009-04-06 15:54

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

- Computer Sweden:

Surret kring e-böcker
har kommit i gång

(8 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Så ska Kinect ta över handeln

Teknik Microsofts Kinect var från början ett speltillbehör. Det rörelsekänsliga systemet ska ut på andra marknader när det släpps för Windows.


- Computer Sweden:

Modem ställer till det för
onlinespelande Teliakunder

(8 kommentarer)


Googles videosuccé
har svenska rötter

Teknik Videomöten i Google Plus ska ge Skype en match. CS har besökt Stockholmskontoret och träffat Matthew Leske och Serge Lachapelle som utvecklar Google Hangout.

(2 kommentarer)


Teliasonera backar om krav
på konto kopplat till luren

Nyheter Teliasonera backar från det tidigare kravet att skaffa mobil plånbok senast den 31 mars. Det blev för kort om tid för kunderna.

(2 kommentarer)


Kommunerna läcker
uppgifter på nätet

Nyheter I princip samtliga svenska kommuner brister i sin hantering av personuppgifter på nätet. Det konstaterar Datainspektionen efter en granskning.


- Computer Sweden:

Bullion är på väg till Sverige

Mest läst

Krönikan


Senaste nytt

Efter jobbet









Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group