
Innehavaren av rätten till produkterna (till exempel rätt till varumärket, upphovsrätten), i detta fall it-företaget, har ensamrätt att bestämma vem som för första gången ska få distribuera produkterna på varje marknad. Om inte det företag som är rättighetsinnehavare själv säljer varorna på en viss marknad utses ofta en distributör, på exklusiv eller icke-exklusiv basis, som sköter försäljningen.
När produkten väl har kommit ut på en marknad och börjat säljas förlorar rättighetsinnehavaren sin kontroll över den fortsatta distributionen av produktexemplaret på den marknaden.
Man talar om att rätten till det enskilda exemplaret av produkten har konsumerats vilket innebär att rättighetsinnehavaren inte längre kan förhindra vidare försäljning av det exemplaret så länge försäljningen sker på samma marknad som den släppts ut på.
En av grundprinciper i EU är principen om en gemensam marknad. I enlighet med den principen anses EU, och EES, utgöra en och samma marknad.
Har din konkurrent importerat produkterna från ett land inom EU, exempelvis köpt produkterna från ett tyskt företag, anses alltså rätten till de köpta produkterna som konsumerad på EU-marknaden genom köpet och din konkurrent har rätt att sälja dessa exemplar av produkterna vidare på den svenska marknaden trots att du är exklusiv distributör i Sverige.
Däremot får din konkurrent inte importera produkter från ett land utanför EU, som Kina eller USA.
Som exklusiv distributör har du alltså inte rätt att stoppa varor som lagligen satts på marknaden inom EU och därefter importerats till Sverige.
Om importen skett från ett land utanför EU har du däremot som regel rätt att stoppa din konkurrents försäljning på den svenska marknaden.
Om det rör sig om piratkopior är konkurrentens försäljning naturligtvis inte tillåten. Vi förutsätter i vårt svar att konkurrentens import avser äkta produkter.
Jur kand Per Svanteson, som arbetar på Bird & Bird med frågor relaterade till it, immateriella rättigheter och mediejuridik, har svarat på frågan.















E_angled_view_active_display_and_interior_light_and_open.jpg)




Amatörer - (Christian Nissen) 2009-04-18 07:35