Googles Chrome OS har väckt stor uppmärksamhet de senaste dagarna. Det kommande, webbläsarbaserade operativsystemet ser ut att kunna bli ett stort hot mot Microsofts Windows på små datorer.

Microsoft har inte lyckats etablera Vista på minibärbara, så kallade netbooks, utan i stället blivit tvunget att sälja XP till dessa.

Hittills har Microsofts strategi varit att skapa en variant av kommande Windows 7 för små, resurssvaga datorer. Men nyligen meddelade Microsoft att man ska satsa på Windows Embedded för små datorer, främst i kategorin smartbooks. De senare är snarlika netbooks, men har Armprocessorer, skriver IDG News.

Windows Embedded är en familj med operativsystem för till exempel telefoner. Den variant som tidigare kallats Windows Embedded CE, eller bara Windows CE, har funnits i en specialversion för mobiler med namnet Windows Mobile. Namnet på den nya versionen av Embedded CE ska bli Windows Embedded Compact.

Det ser alltså ut som om Microsofts strategi blir Windows 7 för netbooks och Windows Embedded för andra små enheter. Men Kevin Dallas som är Microsofts chef för Windows Embedded lämnar fältet öppet.

- Windows Embedded CE fungerar på processorerna Mips, Arm och X86, säger Karl Dallas.

X86 är Intelarkitekturen som bland annat innefattar processorn Atom som är populär i netbooks. Det borde innebära att Windows Embedded Compact skulle kunna bli ett alternativ för dessa.

Microsofts stora utmaning blir att få fram applikationer, som Officeprogrammen och utvecklingsverktyg, som fungerar med Embeddedvarianten av Windows.