tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Värderar text automatiskt

Effektiv genomgång. ”Vi kan spara mycket tid åt omvärldsanalytiker som vill gå igenom vad som är skrivet om ett företag, en produkt eller en person i tidningar och bloggar”, säger Mattias Tyrberg, vd på Saplo.
Effektiv genomgång. ”Vi kan spara mycket tid åt omvärldsanalytiker som vill gå igenom vad som är skrivet om ett företag, en produkt eller en person i tidningar och bloggar”, säger Mattias Tyrberg, vd på Saplo.

Fakta

Mattias Tyrberg äger Saplo tillsammans med Sverker Sikström och övriga som jobbar i verksamheten. Företaget har hittills överlevt på eget kapital, försäljningsintäkter och låga omkostnader.

Vinnova har nu satsat 1,3 miljoner kronor på utveckling av en språkoberoende semantisk sökmotor.

För att dagens nio medarbetare på Malmö stads företagsväxthus Minc ska kunna bli dubbelt så många under det kommande året söker Saplo riskkapital.

Att bejaka sin inneboende företagardröm var viktigare än tryggheten i en anställning för Mattias Tyrberg. Ambitionen är att utveckla Saplo från ett examensarbete på Lunds tekniska högskola, där han läste industriell ekonomi, till ett av landets mest intressanta tillväxtbolag.

– Ja, jag erkänner. Visst vore det fantastiskt att få skapa nästa Skype.

Att Mattias Tyrberg är en av fyra finalister när Founders Awards ska utse 2009 års unga entreprenör den 24 september är ett kvitto på att saker och ting håller på att falla på plats. Han visar en fungerande widget på sin dator och berättar att ett programmeringsgränssnitt ska lanseras under hösten.

– Efter att ha ägnat bolagets första ett och ett halvt år åt teknikutveckling är det nu dags att möta marknaden.

Intresset för matematiska modeller och textanalys gav Mattias Tyrberg kontakt med Sverker Sikström som forskar inom området. Samarbetet har resulterat i ett redskap som läser igenom och förstår text på ett sätt som liknar den mänskliga hjärnans.

– Vi kan spara mycket tid åt omvärldsanalytiker som vill gå igenom vad som är skrivet om ett företag, en produkt eller en person i tidningar och bloggar.

Automatiserad textanalys kan med hjälp av artificiell intelligens avgöra om en text är positiv eller negativ. Att det är en svår konst bevisas av faktum som att ”skandal” är en mycket god nyhet för producenten av Big Brother och en dålig för exempelvis IBM.

Det går också att värdera exakt hur positivt respektive negativt det skrivs och presentera resultatet grafiskt.

– Ungefär som att göra en Sifo-undersökning utan att behöva ringa runt och ställa frågor, förklarar Mattias.

Användningsområdena är fler än vid omvärldsanalys och som trendbarometer. Genom att via texten förstå om ”rom” avser drycken, staden, etniciteten eller maten kan webbsökningar förbättras högst avsevärt i nästa generations sökmotorer. Visning av annonser, som i dag sker med hjälp av trubbiga nyckelord, kan göras mer träffsäker.

Även om Saplos försäljning fortfarande är mycket blygsam bekräftas behovet av Sydsvenska Dagbladet som hör till de betalande kunderna. Tidningen drar nytta av tekniken för att automatiskt gå igenom sitt textarkiv och på så sätt kunna komplettera artiklar med mer relevanta länkar. Sajten Growingpeople gör det samma.

Marknaden inskränker sig inte enbart till Sverige.

– Programmet är internationellt och fungerar på i stort sett alla språk.

2009-09-01 13:21
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 1 kommentarer:

artificiell intelligens - (erichetto) 2009-09-02 08:16

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Halvtid - men ingen vila

Affärsfokus Beijer Electronics har nått halvvägs mot målet att installera ett standardiserat affärssystem, enligt it-chefen Joakim Stolt. De största utmaningarna är att få affärsprocesserna på plats och att få medarbetarna med på tåget.


Miljonregn över Flattr

Flattr, där Pirate Bay-kände Peter Sunde är en av grundarna, tar in kapital. Företaget värderas till 88 miljoner kronor.

(11 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Peter Sunde

    Arkiv: Peter Sunde vill betala för sig

    CS Life Med Flattr kan du visa din uppskattning genom att enkelt donera en slant.

(123 kommentarer)


- Computer Sweden:

HPs servrar fixar sig själva

(1 kommentar)


Specialisering räddar
systemutvecklarna

Jobb It-rekryterarens råd: specialisera dig - då behåller du attraktionskraften hos arbetsgivarna. "Har man väl lärt sig programmera är det ganska lätt att lära sig nya språk", säger Lovisa Corp.


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Butiken slogs ut när
kopparnätet släcktes

Nyheter Nu drar Telia åter i gång nedläggningen av 50 000 fasta teleabonnemang i glesbygden. Projektet panikstoppades i höstas. Hos getbonden Ann Klensmeden slockande inte bara telefonen utan även kortterminalen i gårdsbutiken.


9 av 10 dataintrång förblir olösta

Nyheter Polisanmälningarna skjuter i höjden, men antalet it-brott som klaras upp ligger under genomsnittet. "Vi vet precis hur man gör, men lagstiftningen räcker inte till", säger Anders Ahlqvist på RPS.

(18 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 40 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group