söndag 12 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Högre studier på nätet

Sverige som kunskaps-nation kräver att högskolornas utbildningar och arbetssätt är anpassade till ett digitaliserat kunskapssamhälle. De som arbetar inom pedagogiken måste därför bejaka tekniska landvinningar, inte frukta utvecklingen och skräckslaget hålla fast vid traditionell katederundervisning.

När Dagens Nyheter på ledarplats hävdar att lärosätena borde dra ner på antalet nätbaserade utbildningsplatser för att satsa på traditionella kurser är detta bedrövligt. ”Distansutbildningarna” skulle inte vara tillräckligt stimulerande, diskussioner mellan studenter kan inte föras på nätet, hävdas det. Man tar sig för pannan vid ett sådant resonemang.

Sanningen är att lärosätena bör bygga ut sin nätbaserade verksamhet. Fokus bör vara att höja utbildningarnas kvalitet så att nya tekniska möjligheter utnyttjas optimalt. Aktuell forskning och erfarenheter från nätbaserat lärande som bedrivs på många högskolor talar entydigt för att utbildning via nätet är en stark utvecklingstrend.

Utvärderingar visar att kvaliteten i dessa kurser inte går att skilja från dem som bedrivs på campus. Studenterna kan vara aktiva i sitt lärande, tillsammans med varandra och med sina lärare, när som helst på dygnet, oavsett var de befinner sig.

Nyligen publicerade US Department of Education en forskningsöversikt som visar att nätbaserade studier ger bättre prestationer än traditionella klassrumsstudier. Inte minst på grund av den extra tid som studenterna ägnar åt sina uppgifter genom de nya lärmöjligheter som nätet erbjuder: möjligheten att tillgodogöra sig flera föreläsningar från andra lärosäten och att kunna samarbeta med andra studenter via nätet.

Men det är inte enbart traditionell högre utbildning som får nya möjligheter. Utvecklingen skapar nya förutsättningar för samarbetet mellan akademi och näringsliv där de gemensamt utvecklar ny kunskap om hur digitaliserad kompetensutveckling ska utformas. Vi stöder både den högre utbildningens utveckling och möjligheter till anpassad avancerad kompetensutveckling.

En kraftsamling inom detta för Sveriges konkurrenskraft så viktiga område förutsätter att vi fördjupar vår kunskap om lärandet i virtuella miljöer. Forskningen måste belysa hur lärandet förändras när webben blivit interaktiv och dynamisk, och hur detta förändrar studenternas syn på utbildning och kunskap.

Vi är bara i början av utvecklingen där nätets tillgängliga informationsmängder är basen för komplexa tjänster för nätbaserat lärande. Arbetet mellan forskare, lärare och teknikutveckling inom området förutsätter nya former av tvärvetenskapligt samarbete och ett nära samarbete med samhället. Detta för att metoder och resurser som insatserna leder fram till ska ligga i linje med kraven i dagens arbetsliv.

Nätbaserat lärande är inte digitala Hermodsbrev utan en nödvändig anpassning av högre utbildning till samhällsutvecklingen. Det handlar inte om att överbrygga distans – det handlar om att ge fler en praktisk möjlighet till goda högskolestudier och komma ikapp det samhälle man utbildar sig för.

2009-10-09 03:51
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 3 kommentarer:

Utmärkt - (Lasse Bourelius) 2009-10-09 10:56

Håller helt med! - (smastad) 2009-10-09 11:39

Bra svar! - (Lars Meding) 2009-10-10 17:48

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

- Computer Sweden:

Tolv trender driver
fram outsourcing

Affärsfokus Fjolåret präglades av krympande outsourcingaffärer, tveksamma kunder och lönsamhetsproblem för leverantörerna. Men i år tar det fart med nya drivkrafter. Här är tolv dominerande trender.


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

- Computer Sweden:

Jag vill hellre konsumera
än producera musiken

Krönika "Tålamodet tryter, för jag vet att det finns 3 776 andra kanaler med ungefär samma innehåll.", skriver Mats Glaad.

(1 kommentar)


- Computer Sweden:

Surret kring e-böcker
har kommit i gång

(24 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Så ska Kinect ta över handeln

Teknik Microsofts Kinect var från början ett speltillbehör. Det rörelsekänsliga systemet ska ut på andra marknader när det släpps för Windows.


- Computer Sweden:

Modem ställer till det för
onlinespelande Teliakunder

(65 kommentarer)


Googles videosuccé
har svenska rötter

Teknik Videomöten i Google Plus ska ge Skype en match. CS har besökt Stockholmskontoret och träffat Matthew Leske och Serge Lachapelle som utvecklar Google Hangout.

(3 kommentarer)


Teliasonera backar om krav
på konto kopplat till luren

Nyheter Teliasonera backar från det tidigare kravet att skaffa mobil plånbok senast den 31 mars. Det blev för kort om tid för kunderna.

(5 kommentarer)

Mest läst

Krönikan

I en demokrati bör inte en privatperson angripas offentligt av en mediemakthavare

Lura mig gärna -men bara lite

Senaste nytt

Efter jobbet









Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group