– Det är en ideell förening som jag drog igång för två år sedan. Jag hjälpte gymnasieelever med matte under min studietid och tyckte det var roligt, men jag ville samtidigt inte bli lärare så i stället drog jag igång Mattecentrum som hjälper elever med matte. Efter ett tag hörde lärare och civilingenjörer av sig och ville vara med och i dag arbetar jag heltid med detta medan de andra bidrar ideellt. Vi vill visa att det är kul med matte.
Varför skapade ni sajten matteboken.se?
– Vi finns i ett par städer men vill gärna kunna hjälpa elever över hela landet. I ett första skede vänder sig sajten till gymnasiet men vi har planer på att även lägga ut uppgifter för högstadieelever. Och vi har lagt extra krut på Matte A-kursen eftersom den är en repetition av högstadiet så den kan även de använda.
Har ni några speciella ambitioner med sajten?
– Ja, vi vill gärna se till att skapa matte-exempel som eleverna kan relatera till. I dag ser uppgifterna ofta ut som de gjorde för 30 år sedan – de handlar om Pelle och Lisa och så vidare. Men i dag heter barnen Ahmed eller Olivia. Även om inte teorin ändras har personerna vi riktar oss till gjort det och då måste uppgifterna anpassas efter det. Vi låter eleverna räkna på Youtubeklipp eller hur mycket en Ipod kan lagra.
Ni har också anlitat kändisar – bland annat räknar Dogge Doggelito Pythagoras sats. Varför då?
– Det har varit ett sätt att nå ut. Dogge-klippet ligger på Youtube och har runt 10 000 nedladdningar – många unga tycker det är kul och skickar det till varandra. Och de vi frågat har tyckt att det varit en bra grej att ställa upp för.
Vad händer framöver?
– Vi har en massa uppgifter att lägga ut. Så sajten kommer att fortsätta utvecklas.






























































Är adressen riktig? - (RedG) 2009-10-22 14:13
SOLVED - (RedG) 2009-10-22 14:14
IE men inte FF? - (smastad) 2009-10-22 14:22