Det finns två saker som får mig att gå på ett event. Det ena är deltagarna. Är de intressanta att knyta relationer med? Det andra är upplägget. Ett spännande innehåll, en intressant talare eller ett aktuellt ämne lockar givetvis också.
Att mingla är nödvändigt. Det är en god filosofi att bygga upp affärsnätverket innan det behövs. Mingel breddar kontaktytorna, ökar kunskapsutbytet och kan generera affärer, ett nytt jobb eller ge nya vänner. Att mingla är riktigt kul!
Bästa tipsen för en mingelsuccé handlar om förberedelse, att våga bjuda upp till samtal och att kunna avsluta på ett trevligt sätt.
Förbered med att kolla upp vilka som kommer. Ha några passande öppningsrepliker i beredskap som ”vad är din anknytning till eventet/värden/värdinnan?” Prata i fem tio minuter. Säj hej då ordentligt och gå vidare. Följ upp intressanta kontakter dagen efter.
När jag ser Computer Swedens mingelbilder från olika tillställningar slås jag ofta av att personerna i gruppen på fotot kommer från samma företag. Hallå! Varför bevistar de då alls evenemanget? Prata med varandra kan man göra på hemmaplan. Vid ett externt event ska man passa på att samtala med folk man inte känner.
När man kommer till en tillställning kan man antingen spana in och se om det är någon man känner på plats. Eller så gör man tvärtom, vilket jag föredrar. Finns det någon här jag inte är bekant med? Någon jag äntligen har chansen att växla ord och kontaktinformation med?
Främlingar är potentiella vänner, kunder, partner och bryggor till nya upptäckter, kunskaper och erfarenheter.
Min goda vän Malin Bergman, personalchef på Bring Citymail, och jag drog i väg på releasefest. Vår taktik var enkel. Vi ska inte mingla med varandra. Målet är att få tre nya bekantskaper under kvällen. Vi träffas nu och då för att stämma av.
Hur det gick? Jättebra, tack. Ett antal bomskott naturligtvis, och ett antal spännande bekantskaper och affärsuppslag för oss båda. Inte vill jag gå miste om dem så här i novembermörkret!









































