tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Bejaka molnet med förnuft

Johan Hallsenius är chefredaktör på Computer Sweden.
Johan Hallsenius är chefredaktör på Computer Sweden.
Molntjänster, det vill säga publika molntjänster, gör det hur enkelt som helst för entusiaster i verksamheten att smita förbi it-avdelningen och skaffa sig tillgång till ett projektstyrningsverktyg, ett crm-system eller analysverktyg, utan att behöva vänta.

sedan kommer frågorna. Hur ska molnlösningarna integreras med andra system? Hur ska funktionalitet anpassas och utvecklas när behovet uppstår? Vem tar ansvar när det inte funkar och vem tar ansvar för säkerheten?

I verksamheten ägnas tankemöda åt problem först när de uppstår. Problemen hanteras genom att lägga dem i knäet på it-avdelningen. Inte konstigt att molnet misstros av många cio:er.

Icke desto mindre är jag benhårt övertygad om att molnet innebär den största revolutionen för hur företag organiserar och använder informationsteknik sedan internets genombrott.

Molntjänster kan vara överlägsna för standardiserat systemstöd i enklare processer som ordbehandling, lagring av okänsliga data, enklare projektstyrning och mejlhantering. Molntjänster fungerar även i verksamhetskritiska och komplicerade processer – förutsatt att beslutet att använda dem är väl överlagt och att konsekvenserna är analyserade.

Mitt råd till cio:er och it-chefer är att formulera en policy för molntjänster som reglerar när och i vilka fall beslutet att använda dem underställs er. Se till att ledningen/vd:n sanktionerar policyn. Ha sedan en positiv attityd när frågorna kommer. En it-ansvarig som alltid säger nej till publika molntjänster gör sitt företag en otjänst.

2009-12-11 05:54
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Halvtid - men ingen vila

Affärsfokus Beijer Electronics har nått halvvägs mot målet att installera ett standardiserat affärssystem, enligt it-chefen Joakim Stolt. De största utmaningarna är att få affärsprocesserna på plats och att få medarbetarna med på tåget.


Miljonregn över Flattr

Flattr, där Pirate Bay-kände Peter Sunde är en av grundarna, tar in kapital. Företaget värderas till 88 miljoner kronor.

(11 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Peter Sunde

    Arkiv: Peter Sunde vill betala för sig

    CS Life Med Flattr kan du visa din uppskattning genom att enkelt donera en slant.

(123 kommentarer)


- Computer Sweden:

HPs servrar fixar sig själva

(1 kommentar)


Specialisering räddar
systemutvecklarna

Jobb It-rekryterarens råd: specialisera dig - då behåller du attraktionskraften hos arbetsgivarna. "Har man väl lärt sig programmera är det ganska lätt att lära sig nya språk", säger Lovisa Corp.


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Butiken slogs ut när
kopparnätet släcktes

Nyheter Nu drar Telia åter i gång nedläggningen av 50 000 fasta teleabonnemang i glesbygden. Projektet panikstoppades i höstas. Hos getbonden Ann Klensmeden slockande inte bara telefonen utan även kortterminalen i gårdsbutiken.


9 av 10 dataintrång förblir olösta

Nyheter Polisanmälningarna skjuter i höjden, men antalet it-brott som klaras upp ligger under genomsnittet. "Vi vet precis hur man gör, men lagstiftningen räcker inte till", säger Anders Ahlqvist på RPS.

(18 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 40 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group