Tidningen Wall Street Journal tror sig veta att Apple har förhandlat med förlaget Harpercollins Publishers som ska göra ett stort antal böcker tillgängliga för den nya enheten. Tidningen ägs av News Corp som även äger Harpercollins vilket gör uppgiften trovärdig.
Harpercollins vd Brian Murray säger till Wall Street Journal att man siktar på att kunna komplettera de elektroniska böckerna med rörliga bilder, intervjuer med författare och kopplingar till sociala nätverk.
Produkten skiljer sig från traditionella läsplattor, från exempelvis Amazon, eftersom de bara hanterar svartvita bilder och annat statiskt material.
De flesta experter tror att Apples produkt får en skärm på cirka tio tum och få stöd för video i hd-kvalitet. Troligen väljer man en modell där materialet tankas hem via trådlösa nät i stället för mobilnäten – enligt samma koncept som finns på de mest avancerade versionerna av Apples Ipod.

Snart här? Möjlig look på Apples surfplatta.














E_angled_view_active_display_and_interior_light_and_open.jpg)




Batteritid - (Daniel Wijk) 2010-01-19 14:37
Batteritid - (jesper77) 2010-01-19 14:47
Batteritid - (Daniel Wijk) 2010-01-19 15:43
2 i 1 - (ali baba2) 2010-01-20 00:56
Batteriet bör räcka en vecka - (Kaffe och Java : två ord för samma sak - garvsyra) 2010-01-20 09:04