tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Apples surfplatta kommer nästa vecka

Fakta

Bland övriga företag som börjat flagga för mer avancerade läs- och surfplattor märks Microsoft vars vd Steve Ballmer nyligen visade upp en HP-märkt produkt kallad Slate PC. Den version som Microsoft presenterat stöder Amazons e-bokformat Kindle Ereader och går dessutom att använda för att spela spel och liknande.
Tidigare har datorer med tryckkänsliga skärmar kallats Tablet PC men de mindra, tangentbordslösa modeller som nu är på gång ska tydligen särskiljas med benämningen Slate PC. Så en gissning på vilket namn Apple skulle kunna välja för den nya produkten är väl iSlate.

Länge har det spekulerats kring att Apple ska satsa på en tangentbordslös dator som kan användas för att titta på film, lyssna på musik och läsa e-böcker. Så när Apple bjuder in till en visning med rubriken ”come see our latest creation” är det nära till hands att gissa vad det handlar om.

Tidningen Wall Street Journal tror sig veta att Apple har förhandlat med förlaget Harpercollins Publishers som ska göra ett stort antal böcker tillgängliga för den nya enheten. Tidningen ägs av News Corp som även äger Harpercollins vilket gör uppgiften trovärdig.

Harpercollins vd Brian Murray säger till Wall Street Journal att man siktar på att kunna komplettera de elektroniska böckerna med rörliga bilder, intervjuer med författare och kopplingar till sociala nätverk.

Produkten skiljer sig från traditionella läsplattor, från exempelvis Amazon, eftersom de bara hanterar svartvita bilder och annat statiskt material.

De flesta experter tror att Apples produkt får en skärm på cirka tio tum och få stöd för video i hd-kvalitet. Troligen väljer man en modell där materialet tankas hem via trådlösa nät i stället för mobilnäten – enligt samma koncept som finns på de mest avancerade versionerna av Apples Ipod.


Snart här? Möjlig look på Apples surfplatta.
Du följer väl CS på Twitter? Vi finns på twitter.com/ComputerSweden



2010-01-19 13:57
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 5 kommentarer:

Batteritid - (Daniel Wijk) 2010-01-19 14:37

Batteritid - (jesper77) 2010-01-19 14:47

Batteritid - (Daniel Wijk) 2010-01-19 15:43

2 i 1 - (ali baba2) 2010-01-20 00:56

Batteriet bör räcka en vecka - (Kaffe och Java : två ord för samma sak - garvsyra) 2010-01-20 09:04

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 30 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- IT24:

Apple snart värt
500 miljarder dollar


- Computer Sweden:

Grönt ljus för Googles
uppköp av Motorola


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.



- IT24:

Statoil väljer HCL


1 500 utvecklare samlas

Teknik I dag mjukstartar jättekonferensen Jfokus i Stockholm. 1 500 utvecklare kommer de närmaste dagarna att förkovra sig i Java, webbutveckling, mobilutveckling och mycket annat.

(7 kommentarer)

CS Jobb:

  1. Utvecklarkonferenser

    Jobb Besökarna fortsätter att strömma till, samtidigt som evenemangen växer i antal. Här finns en lista på årets utvecklarkonferenser.

(2 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Vilken typ är du?

    Teknik Programmerare kan delas in i väldigt olika kategorier. CS utvecklingsreporter Lars Danielsson listar fem arketyper.

(3 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group