Wellton Ways Multimedia Center (MMC) fungerar som grafiskt grässnitt där man kan spela in tv-program på hårddisken, göra paus i tv-tittandet samt lyssna på radio eller musik. Allt styrs med hjälp av en fjärrkontroll.
Enlight introducerar en 32-tums tv med inbyggd dvd-spelare och dator.
Under Cebit-mässan aviserar Wellton Way samarbetsavtal med flera tillverkare av multimediadatorer där Enlight Corporations produkt avviker rejält från mängden. Företagets TVPC består av en 32-tums lcd-tv som har en komplett dator och dvd-spelare inbyggd i skalet.
– Trots att allt är inbyggt ska den inte bli mer än fyra fem centimeter tjockare jämfört med en vanligt platt tv, säger Wellton Ways vice vd Christofer Friberg.
Han säger att Wellton Way nu hjälper Enlight med introduktionen av de nya produkterna i Sverige där de förhoppningsvis ska börja säljas hos någon av de större kedjorna, typ Onoff och Siba.
– Tanken är att det ska bli lika lätt att sköta TVPC som att starta stereoanläggningen och man ska kunna klara av allt med en vanlig fjärrkontroll, säger Christofer Friberg.
Han betonar att man inte ens ska behöva komplettera anläggningen med tv-boxar och att TVPC redan nu fungerar ihop med Boxers utbud.
– Rent tekniskt finns heller inga hinder för Canal Digitals och Com Hems kunder men många operatörer har en tendens att låsa fast kunderna vid traditionella boxar och abonnemang.
Det svenska priset för en TVPC är givetvis inte klart ännu men Christofer Friberg säger att Enlight har som mål att hålla priset under 20 000 kronor.
Bland övriga nya partners märks First International Computer som nyligen introducerade en ny version av företagets Spectra-serie, Spectra EF Viiv som bygger på Intels 64-bitars Viiv-plattform med dubbla processorkärnor.
Dessa tv-datorer har en funktion kallad Instant On som ska ge mycket snabbare start jämfört med traditionella datorer. Den tredje partnern som valt Wellton Ways gränssnitt är Micase som nu introducerar fyra nya multimediadatorer med tv-koppling.











































