tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Svensk domän väntas ge miljoner

Försäljningen av AndreasViklund.com kan bli en av de mest lönsamma affärerna kring ett domännamn i Sverige genom tiderna. Det högsta budet låg på 88 000 euro, motsvarande 850 000 kronor, redan på onsdagseftermiddagen. Men när den riktiga budgivningen drar i gång klockan 14 på torsdagen väntas priset sticka i väg rejält, kanske upp till flera miljoner kronor.

– Jag har inga förväntningar alls egentligen, men det vore kul att kunna arbeta vidare med sajten, säger Andreas Viklund.

Exklusiva domännamn inbringar ofta stora pengar till säljaren. Men i det här fallet är det i första hand sajtens popularitet, inte själva namnet, som är tilltalande. Andreasviklund.com har pagerank 9 hos Google, den näst högsta klassningen en sajt kan få hos sökmotorn. Hög rankning hos Google innebär många besökare till sajten, webbtrafik som senare kan användas för till exempel reklamintäkter.



Bakgrunden är att webbdesignern Andreas Viklund sedan 2005 gjort mallar till webbplatser och bloggar som har blivit mycket populära. Eftersom varje mall innehåller en länk till Andreasviklund.com har detta gett 80 miljoner länkar från 60 000 olika domännamn, enligt Nikke Lindqvist, expert på sökmotoroptimering. Antalet länkar är centralt för hur viktig Google bedömer en webbplats att vara.

Sajten började inbringa pengar. När Skatteverket fick upp ögonen för det krävdes han på skatt, så mycket att det till slut ledde till en konkurs. Nu ska intäkterna från domännamnet betala för skulderna. Redan nu ser pengarna ut att räcka, med råge.

– Det gör det utan problem i dagsläget. Nu ska jag ställa allt till rätta och är tacksam för att jag har möjlighet att göra det.

Enligt Andreas Viklund har flera kända it-entreprenörer, i första hand i Sverige, redan hört av sig och visat intresse för sajten.

Bud kan läggas redan nu, men klockan 14 på torsdagen börjar nedräkningen. Då förlängs auktionstiden med tre minuter för varje nytt bud som läggs. När inga fler bud inkommer är det klart för att skriva kontrakt.
Du följer väl CS på Twitter? Vi finns på twitter.com/ComputerSweden


2010-04-07 17:18
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 33 kommentarer:

Låter sanslöst övervärderat. - (Kookaburra) 2010-04-07 18:00

Skatteverket... - (Floye) 2010-04-07 18:08

Skatteverket... - (Portnoy) 2010-04-07 18:12

80 miljoner länkar :) - (D W) 2010-04-07 18:26

Skatteverket... - (Hakan =()) 2010-04-07 18:28

Skatteverket... - (Saerdna) 2010-04-07 18:32

Kul för Andreas! - (dead-man-walking) 2010-04-07 18:28

Skatteverket... - (Portnoy) 2010-04-07 18:41

Skatteverket... - (bar mofftak) 2010-04-07 18:51

Skatteverket... - (ottan ) 2010-04-07 18:58

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

9 av 10 dataintrång förblir olösta

Nyheter Polisanmälningarna skjuter i höjden, men antalet it-brott som klaras upp ligger under genomsnittet. "Vi vet precis hur man gör, men lagstiftningen räcker inte till", säger Anders Ahlqvist på RPS.

(5 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 40 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- Computer Sweden:

Google får grönt ljus
- klart för Motorolaköp

(34 kommentarer)


- IT24:

Apple snart värt
500 miljarder dollar

(1 kommentar)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.

(1 kommentar)



- IT24:

Statoil väljer HCL

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group