Amerikanska myndigheter välkomnar uppgörelsen och ser den som en seger över privata företag som ägnar sig åt olaglig verksamhet när det gäller samarbeten med statliga myndigheter.
– Det här fallet visar att vi agera starkt mot företag som försöker sko sig på statliga myndigheters uppköp, uppger det amerikanska justitiedepartementet i ett uttalande enligt Cnet.
Mutskandalen uppdagades redan 2004 när två personer erbjöd sig att avslöja detaljer kring hur HP mutar företag som gör uppköp åt amerikanska myndigheter. HP uppger emellertid fortfarande att företaget är oskyldigt till anklagelserna.
– HP förnekar all inblandning i några olagligheter i det här fallet. Vi tror dock att det ligger i våra aktieägares intresse att lägga den här saken åt sidan och gå vidare, säger HP i ett uttalande.
Förutom HP stod även Sun Microsystems och Accenture anklagade för samma brott.


















Öhhhh - (Domi) 2010-09-01 14:34