tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Tobiis teknik avslöjar partiledarnas popularitet

Se hur det gick för partiledarna
Se hur det gick för partiledarna Se bildspel

Fakta

  • Under 2010 har Tobii utökat sin verksamhet i Kina, och anställt 30 personer på kontoret i Suzhou utanför Shanghai.
  • I juni lanserade den senaste produkten, Tobii Glasses, ett par glasögon som har ett ögonavsläsningssystem inbyggt i skärmen. Det för att det går att följa bärarens huvudrörelser och det är inget hinder om personen till exempel vänder sig om. Tänkbara användningsområden är butiker, för att se vad som fångar kundernas uppmärksamhet, eller i förarundervisning för att se om eleven har uppfattat alla skyltar och signaler.

Fredrik Reinfeldt och Maria Wetterstrand är mest tilltalande att titta på när det gäller årets valaffischer. Det visade sig när MRC International undersökte var och hur länge personer tittar på de olika reklambudskapen. Personerna som deltog i undersökningen fick även svara på frågor om hur de tänker rösta på i detta valet, hur de röstade i förra och hur de uppfattade reklamen.

I undersökningen användes ögonstyrningsteknik från Tobii, det snabbväxande företaget som ofta lyfts fram som ett av de svenska framtidshoppen. Nu har tekniken blivit såpass billig och användarvänlig att den, sedan ett halvår tillbaka, nått ut på marknaden.

När Tobii gjorde debut med sin teknik behövde personen vars ögonrörelser skulle avläsas vara fastspänd och totalt stilla framför avläsningsapparaten. I dag kan personen stå – och röra sig i olika positioner.

– Det fungerar även på olika personer, som glasögonbärare, långa, korta och alla etniska grupper, säger John Elvesjö, som är vice vd och var med och grundade Tobii 2001.


Ris och ros. Ett lyckat exempel – och ett mindre lyckat.

Tekniken har fått anpassas till olika etniska grupper eftersom ögonen skiljer sig åt. Västerlänningar har till exempel mer reflekterande näthinnor än vad asiater har, förklarar John Elvesjö.

Undersökningen utförs genom att ett optiskt mätsystem känner av reflektioner i ögat med hjälp av infrarött ljus. Genom att göra det flera gånger per sekund går det att läsa av och spela in var ögat tittar. Utifrån dessa data utläses vad personen tittade mest på, hur lång tid den tittade, vad den tittade på först och hur sannolikt det var att den tittade tillbaka på något den redan sett.

– De optiska systemen, som förr var stora lådor, är i dag små som tändsticksaskar. Det innebär att man lätt gömmer undan dem i en skärm, säger John Elvesjö.

Utöver verktyg för att mäta olika sorters medier är handikapphjälpmedel ett av Tobiis huvudområden. Spel- och fordonsindustrin är två andra områden som John Elvesjö hoppas ska dra nytta av deras teknik i framtiden.

– Det finns otroligt många användningsområden. Man kan till exempel lysa upp det område en person tittar på, eller stänga av det den inte tittar på för att spara ström. När det kommer till video kan man komprimera data där personen inte tittar, säger John Elvesjö.

2010-09-01 17:14
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 8 kommentarer:

Själv så vänder jag bort ansiktet... - (ottan ) 2010-09-01 19:35

Ögonstyrning - de styr dina ögon?? - (Vetande) 2010-09-01 20:37

desperat? - (IBTS) 2010-09-01 21:11

Ögonstyrning - de styr dina ögon?? - (odyb) 2010-09-01 21:28

Själv så vänder jag bort ansiktet... - (Göran2) 2010-09-01 22:23

(Inlägget är borttaget av moderator) 2010-09-02 06:27

(Inlägget är borttaget av moderator) 2010-09-02 07:55

Gillar aporna - (><((((°>) 2010-09-02 10:29

Själv så vänder jag bort ansiktet... - (ottan ) 2010-09-02 11:30

Noterar att - (Grisen) 2010-09-02 13:52

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

9 av 10 dataintrång förblir olösta

Nyheter Polisanmälningarna skjuter i höjden, men antalet it-brott som klaras upp ligger under genomsnittet. "Vi vet precis hur man gör, men lagstiftningen räcker inte till", säger Anders Ahlqvist på RPS.

(3 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 40 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.


- Computer Sweden:

Google får grönt ljus
- klart för Motorolaköp

(28 kommentarer)


- IT24:

Apple snart värt
500 miljarder dollar

(1 kommentar)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Google Dart ingen fullträff

Teknik Google tror stenhårt på att programmeringsspråket Dart ska utmana Javascript, enligt projektledaren Lars Bak. Men resten av världen är skeptisk.

(1 kommentar)



- IT24:

Statoil väljer HCL

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group