torsdag 23 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Ju fler kockar, desto sämre kod

Låt oss börja med en ganska vanlig fråga:

”Oj, vad vårt projekt är försenat, vad ska vi göra?”

Ett lika vanligt svar är:

”Stoppa in mer resurser! Bara ös in med folk!”

Handen på hjärtat, hur många svarade spontant så?

Frederick Brooks skrev för över 35 år sedan boken The Mythical Man-Month, där han visar en formel för hur man räknar ut hur mycket förseningen ökar i ett försenat projekt om man stoppar in ytterligare en person. Hur kommer det sig då att så många tror att det ska hjälpa?

Vad som är ännu värre, förutom att förseningen riskerar att öka, är att projekt med för många personer inblandade har en tendens att leda till för stor kodbas. Det är snarast att betrakta som en naturlag. Det kan förstås bli för stor kodbas av många andra anledningar också, men det här är en faktor.

Varje utvecklare vill naturligtvis vara produktiv och precis som de övriga knåpa ihop X antal rader om dagen. Alltså växer kodbasens storlek i direkt relation till antalet utvecklare.

Även om jag får klåda av projekt som med tiden blir överbelagda så finns det något som jag ogillar ännu mer. Det är projekt som dag ett börjar överbefolkade. Förutom en för stor kodbas så tillkommer då problem med att X personer sitter och väntar på något att göra, vilket kostar mycket till ingen nytta. Ganska snabbt börjar alla skapa sin egen arkitektur. Likaså spekuleras krav fram ganska vilt. Projektet är helt enkelt i ett mycket dåligt läge redan från början.

Varför blir det så? Jag tror en anledning kan vara att många ser mjukvaruutveckling som en tangentbordsintensiv arbetsuppgift. Visst, det skadar inte att vara snabbfingrad, men det är mest för att själva knappandet inte ska distrahera tankearbetet och de mentala modellerna. Det handlar mycket mindre om att programmet ska bli färdigt snabbt och till rätt kvalitet.

Om du är dubbelt så snabb vid tangentbordet som kollegan, är du då dubbelt så bra som han eller hon?

Kanske, men om man ska tro ett citat från Bill Gates där han ska ha sagt att en superbra programmerare är värd 10 000 gånger högre lön än en medioker, så borde dubbel tangentbordshastighet alltså vara en försvinnande liten fördel. Troligen spelar andra saker in mycket mer.

När jag tänker efter så har vi ju ett ordspråk för företeelsen, det ordspråket är nog betydligt äldre än Brooks bok. Det säger: ”Ju fler kockar, desto sämre soppa.” Undvik alltså att ”ösa in mer resurser” till varje pris.


2010-10-01 05:40
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 2 kommentarer:

Problemet är inte bristen på insikt - (aassddff) 2010-10-03 23:10

Soppa, kvinnor och barn. - (Fredrik Normén) 2010-10-04 09:02

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Ddos-attackerna
blir allt kraftigare

Nyheter I genomsnitt blev överbelastningsattackerna 57 procent starkare under andra halvan av 2011. Detta enligt ny statistik från Kaspersky Lab.


Nya integritetsregler
spikade för appbutiker

Nyheter Appbutiker som App Store och Android Market ska bli tydligare med sina regler för integritetsskydd. Det står klart efter en överenskommelse mellan branschjättarna.


HPs vd skyller
på företrädarna

Nyheter HPs Meg Whitman tvingas bita i det sura äpplet och redovisa ett rejält vinstras och omsättningstapp för sin första tid som vd. Hon lägger skulden på sina föregångare.


- Computer Sweden:

Kronbäbisen redan på Twitter


Polisen varnar: Falska
Iphone-lurar i omlopp

Nyheter Malmöpolisen varnar för Iphone-kopior som schackras ut på Blocket och Tradera.

(11 kommentarer)


- Computer Sweden:

Cisco skickar data rekordsnabbt


Haverirapporten:
Tieto vägrade berätta

Samtidigt som Sverige skakades som allra värst av Tietos it-haveri före jul, vägrade företaget att berätta för krisberedskapsmyndigheten MSB vilka myndigheter som var drabbade. Tieto hänvisar till affärssekretessen.

(16 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Om ett program fungerar så gör för guds skull inget med det

Ett stort steg mot stenhård kontroll

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Rätt lagringsarkitektur är nyckeln till effektiva moln
Hitta den bästa WCM-leverantören
Virtualiserade nät ger effektivare företag

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group