torsdag 23 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Affärsmodell viktigare än bransch

Inspiration utifr&aring;n. &rdquo;Om f&ouml;retagen &ouml;ppnar sina innovationsprocesser och anv&auml;nder konsumenternas kreativitet, exempelvis genom sociala n&auml;tverk, till att sl&auml;ppa in anv&auml;ndare &ndash; d&aring; finns en stor potential&rdquo;, s&auml;ger innovationsforskaren Fredrik Hacklin.<br />
Foto: Anna Rut Fridholm<br />
Inspiration utifrån. ”Om företagen öppnar sina innovationsprocesser och använder konsumenternas kreativitet, exempelvis genom sociala nätverk, till att släppa in användare – då finns en stor potential”, säger innovationsforskaren Fredrik Hacklin.
Foto: Anna Rut Fridholm

Fakta

Fredrik Hacklin har skrivit boken Management of convergence in innovation” (Springer, 2008). I den driver han tesen att företagen bör sluta konkurrera inom sin egen industri och i stället börja tävla kring sin affärsmodell. När marknader smälter samman, konvergerar, är det viktigaste hur affärsmodellen ser ut – det är det som kan ge företaget marknadsfördelar.

– Redan under slutet av 1990-talet när jag fortfarande gick på KTH, pratade vi mycket om konvergens – hur mobilerna skulle bli datorer. Sedan tröttnade vi på det när inget hände, säger Fredrik Hacklin som forskar om innovation på högskolan ETH Zürichs avdelning för ”management, technology and economics”.

– Det är nu vi börjar se det hända, men fortfarande är mycket oklart kring nästa steg.

Det pågår inte bara branschsammansmältningar mellan it/telekom och it/underhållningsindustrin utan också i helt andra sektorer än it, konstaterar han.

– Titta på till exempel functional foods – mat som har tillsatser som ska göra den mer nyttig. Är det mat eller medicin? Gränserna blir suddiga, säger han.

Branscherna är allt för statiska och affärsmodellen håller på att bli viktigare än produkten, enligt Fredrik Hacklin. Och det är där som innovationen måste ske.

Första generationens innovationsverksamhet inom företag inträffade mer eller mindre efter andra världskriget, berättar Fredrik Hacklin.

Det var då som vi upplevde gyllene tider för företagens interna forsknings- och utvecklingsavdelningar, vars syfte var att ta fram nya tekniker som kunde bli produkter. Kända exempel på sådana avdelningar är Xerox Parc eller Bell Labs.

– Då började företagen anställa forskare utifrån. Det skapade en ny karriärväg för forskare.

På senare år har företagen också börjat bygga upp strategi- och innovationsavdelningar som ska skapa värde utanför den mer traditionella forsknings- och utvecklingsverksamheten.

Avdelningarnas uppdrag är att skapa värde oberoende av linjeproduktionen och utvecklingsavdelningarna – och de rapporterar ofta direkt till vd.

– Det kan handla om före detta konsulter med lång erfarenhet eller andra tvärtänkande personer som man rekryterar externt för att knyta nya nätverk kors och tvärs inom organisationen, säger Fredrik Hacklin.

– Men vad händer sen? I nästa steg? Jo, då är det idéerna, affärsmodellerna, som det gäller att skapa innovation kring på ett mer strukturerat sätt.

Det redan klassiska exemplet på ett företag somhar visat nya vägar är Apple, konstaterar han.

– Där handlar det inte om revolutionerande produkter utan om ett nytt sätt att bygga en affär. Ipod är inte en bättre mp3-spelare än andra men genom att skapa en digital arena för musik byggde Apple ett case.

Samtidigt är det inte så enkelt som att framgången bygger på branschbytet från it till telekom. Nokia har gjort det omvända och börjat bygga datorer – och precis anställt en vd som kommer från mjukvaruindustrin. Samtidigt håller företaget på att styra om sin affärsmodell från traditionell produktorientering till en mer serviceinriktad modell.

– Det byggs nya ekosystem. Och de kan också påverka andra branscher. Vad kan till exempel Ipad göra för mediebranschens affärsmodeller?

Men den respektlösa inställningen till branschgränser och att hela tiden omdefiniera vilka som är konkurrenterna är det som verkligen är avgörande för framtidens innovation, anser Fredrik Hacklin.

– Se till exempel på mobiloperatörerna som i dag tar betalt för datatrafik. Vad har de för andra tillgångar? Jo, ofta kommer de från statliga monopol och har gamla och inarbetade varumärken. De har också en otroligt stor kundbas och är skickliga på fakturering. Kanske skulle de kunna ge sig in i bankverksamhet, säger Fredrik Hacklin.

Det handlar om att hela tiden omdefiniera sin verksamhet och gå efter affärsmodellen i första hand i stället för branschtillhörighet, anser han.

– Det är viktigt att företagen inser att de kan utvecklas vidare till något helt annat, att det kanske är där de framtida affärsmöjligheterna ligger, säger han.

– Problemet med att enbart satsa på branschtillhörighet är att det kan dyka upp nya spelare från en dag till en annan. Vi kan inte lita på branschgränsernas stabilitet längre.

Hur sätter man då ihop team för att skapa den typen av innovation? Då kanske inte forskare eller konsulter är rätt personer – kanske krävs helt andra typer av kreativitet.

– Ja, det är, och blir, en utmaning för rekryterarna att hitta rätt slags personer som behärskar ”olika språk”, säger Fredrik Hacklin som håller med om att de kanske inte går att hitta i en specifik grupp som tidigare.

Han tror också att innovationen kommer från helt nya håll.

– Om företagen öppnar sina innovationsprocesser och använder konsumenternas kreativitet, exempelvis genom sociala nätverk, till att släppa in användare – då finns det en stor potential. Men det gäller att ha mod att inkludera utomstående – och inte bara utanför det egna företaget, men utanför hela branschen.

2010-10-05 06:03
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Ddos-attackerna
blir allt kraftigare

Nyheter I genomsnitt blev överbelastningsattackerna 57 procent starkare under andra halvan av 2011. Detta enligt ny statistik från Kaspersky Lab.


Nya integritetsregler
spikade för appbutiker

Nyheter Appbutiker som App Store och Android Market ska bli tydligare med sina regler för integritetsskydd. Det står klart efter en överenskommelse mellan branschjättarna.


HPs vd skyller
på företrädarna

Nyheter HPs Meg Whitman tvingas bita i det sura äpplet och redovisa ett rejält vinstras och omsättningstapp för sin första tid som vd. Hon lägger skulden på sina föregångare.


- Computer Sweden:

Kronbäbisen redan på Twitter


Polisen varnar: Falska
Iphone-lurar i omlopp

Nyheter Malmöpolisen varnar för Iphone-kopior som schackras ut på Blocket och Tradera.

(11 kommentarer)


- Computer Sweden:

Cisco skickar data rekordsnabbt


Haverirapporten:
Tieto vägrade berätta

Samtidigt som Sverige skakades som allra värst av Tietos it-haveri före jul, vägrade företaget att berätta för krisberedskapsmyndigheten MSB vilka myndigheter som var drabbade. Tieto hänvisar till affärssekretessen.

(16 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Om ett program fungerar så gör för guds skull inget med det

Ett stort steg mot stenhård kontroll

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Rätt lagringsarkitektur är nyckeln till effektiva moln
Hitta den bästa WCM-leverantören
Virtualiserade nät ger effektivare företag

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group