
IBMs Websphere Application Server och Oracles Weblogic Server är de två ledande kommersiella alternativen. De tar leverantörerna ut licensavgifter för.
På senare år har de fått konkurrens från öppna gratisprodukter som Red Hats Jboss och Apaches Tomcat.
– Applikationsservrar för Java blev en standardprodukt för tre fyra år sedan. Därmed sjunker priset, säger Anders Liling, vd på Redpill Linpro som arbetar mycket med öppna program.
Jörgen Bohlin, säljare på konsultföretaget Sogeti, håller med:
– Kunderna har fler alternativ i dag och leverantörer som IBM ser över sina licensmodeller, säger han.
Affärsidén med öppna program är oftast att ge bort själva programmet och sedan sälja kringtjänster som support, utbildning och utveckling. Frågan är hur stor påverkan uteblivna licenskostnader har.
– Licenser är en tung post hos många av våra kunder, säger Jörgen Bohlin.
Att applikationsservrar för Java har blivit standardiserade innebär att kunderna löper mindre risk att bli låsta till leverantörer. Det går att byta applikationsserver så länge man håller sig till etablerade Javastandarder för programmen som skrivs.
Leverantörer som IBM och Oracle hoppas fortfarande kunna ta ut licensavgifter för produkter som ”erbjuder ett mervärde”.
– Det finns uppenbara skillnader mellan applikationsservrar, till exempel vad gäller tillgänglighet, prestanda och klusterlösningar. Vi hävdar att vi har en bättre produkt, säger Johan Olsson, försäljningsansvarig för mellanprogram på Oracle i Sverige.
De traditionella leverantörerna lever mycket på att garantera funktionalitet i komplexa it-miljöer.
– De stora spelarna tar betalt för att säkerställa att deras produkter fungerar på olika operativsystem och tillsammans med andra produkter, exempelvis databaser. Dit hör även vissa leverantörer av öppna program, som Red Hat, fast då betalar kunden ingen licenskostnad, säger Jörgen Bohlin.
Så länge kraven på integration och avancerade tekniska lösningar är låga är det svårt att argumentera mot de öppna gratisprogrammen. Leverantörerna av betalprogram blir tvungna att konkurrera med avancerade funktioner.
Den som kan välja olika produkter till sina tilllämpningar kan spara in på licenskostander för de enkla tillämpningarna.
– Olika produkter passar till olika ändamål, säger Jörgen Bohlin.
















E_angled_view_active_display_and_interior_light_and_open.jpg)



Detta ständigt återkommande Redpill - (Fragge) 2010-11-19 12:00
Detta ständigt återkommande Redpill - (Melga) 2010-11-19 13:29
Detta ständigt återkommande Redpill - (japh) 2010-11-19 14:09
Detta ständigt återkommande Redpill - (Loftux01) 2010-11-19 14:58
Detta ständigt återkommande Redpill - (Fragge) 2010-11-19 15:24