Fakta

Företag: Netclean.

Startades
: 2004.

Sysselsätter:
35 personer.

Omsättning 2009:
23 miljoner kronor.

Ägare: Majoriteten i bolaget ägs av de fyra grundarna. Resterande del ägs av ett antal affärsänglar.

Övrigt: Netclean har kontor i Sverige, Danmark, Storbritannien och Thailand. Produkterna säljs i Sverige, Danmark, Irland, Holland, Belgien, Schweiz, Monaco, Nya Zeeland och Australien.

1. Proactive för företag och kommuner är det mest sålda programmet. Det identifierar och stoppar barnpornografiska bilder och filmer genom att jämföra med material som klassificerats av polisen. Stora delar bygger på Dotnet eller öppen källkods-alternativet Mono. I dag är Windows det huvudsakliga operativsystemet, men det finns stöd för Linux.

2. Analyze används av polismyndigheter i 30 länder. Det hjälper polisen i utredningsarbetet av barnpornografiskt material genom att effektivisera och underlätta identifiering av nya offer. Programmet bygger på avancerad bildigenkänning, videoanalys och databehandling.

3. Whitebox riktar sig till internetleverantörerna. Runt 2005 började det komma krav på dem att se till att göra det svårare att surfa till barnpornografisajter. Whitebox blockerar webbadresser med barnpornografiskt material för att stoppa den stora massan barnporrsurfare.

<em>Netclean hamnade nyligen p&aring; plats 32 p&aring; Deloittes Fast500-lista &ouml;ver de snabbast v&auml;xande teknikf&ouml;retagen i Europa. Trots det tycker vd:n Christian Sj&ouml;berg att det g&aring;r f&ouml;r l&aring;ngsamt. &rdquo;Vi vill att s&aring; m&aring;nga som m&ouml;jligt ska anv&auml;nda v&aring;ra produkter&rdquo;, s&auml;ger han.</em><br />
Netclean hamnade nyligen på plats 32 på Deloittes Fast500-lista över de snabbast växande teknikföretagen i Europa. Trots det tycker vd:n Christian Sjöberg att det går för långsamt. ”Vi vill att så många som möjligt ska använda våra produkter”, säger han.
Att det går bättre och bättre för Netclean, som utvecklar program för att stoppa barnpornografi på nätet, är en kluven känsla tycker Christian Sjöberg, vd och en av grundarna.

Efter att ha resonerat med sig själv har han kommit fram till att det känns bra att göra något åt saken och då kan man lika gärna vara framgångsrik.

Sedan starten för sex år sedan har det hunnit hända mycket. Allt eftersom pedofilerna blir duktigare på att gömma sitt material måste Netclean utveckla nya tekniker.

Christian Sjöberg tror att mönstret ändras ytterligare när fler skaffar en Ipad.

– Jag tror att det ökar användningen och spridningen av barnpornografi eftersom det är tillgängligheten som avgör hur snabbt det växer. Det blir ännu mer privat och frestande med en Ipad.

Netcleans största produkt, Proactive, riktar sig till stora företag och kommuner. Systemet blockerar barnpornografiska bilder eller filmer som en anställd försöker ladda hem och slår larm till ansvariga.

Kärntekniken är filigenkänning, att hitta signaturer på bilder och filmer och matcha mot referensregister över barnpornografiskt material.

– Det här stoppar dem som är lite mer avancerade. De har förstått hur man kommer förbi url-blockeringen som många internetoperatörer har i dag. De har blivit beroende och sitter på arbetet och tittar på barnporr och ofta har de med sig materialet på usb-minnen.

Hur kan de sitta och titta på barnporr på jobbet?

– De flesta är gifta män med familj och vill inte riskera att bli upptäckta hemma. De känner sig säkrare och mer privata med sin bärbara på jobbet eller när de reser.

Analyze är ett annat program. Det är ett arbetsverktyg för att hjälpa polisen att hitta dem som skapar och distribuerar barnpornografi.

När polisen får in en misstänkt dator med tiotusentusentals bilder gås den igenom för att hitta barnpornografiska bilder som är okända för polisen, identifiera nya offer och därmed hitta okända förövare.

När redan kända bilder rensats ut tas dubbletterna bort och därefter återstår ofta runt en tiondel.

Det kan spara polisen flera månaders arbete per dator att använda Analyze, enligt Christian Sjöberg,

Trenden är dock att det blir mer och mer anonymiserat på nätet.

– Jag tror vi får se fler anonyma peer-to-peer-nät där det i praktiken blir omöjligt att hitta de här personerna. Då gäller det att blockera tillgången. Lösningarna finns inte än, men de kommer absolut.