fredag 2 mars 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Enorm utmaning för Elop

Jan-Eric Ramberg &auml;r styrelseordf&ouml;rande i Easit och Greenhat People och styrelseledamot i Euroling. <br />
Jan-Eric Ramberg är styrelseordförande i Easit och Greenhat People och styrelseledamot i Euroling.
Man får inte en örn genom att korsa två kalkoner. Så vitsade en Googlechef häromdagen när han kommenterade samarbetet mellan Microsoft och Nokia. Han är nog mer orolig än vad uttalandet antyder. Världens största krigskassa slår följe med världens största mobilleverantör i ett försök att skapa en tredje front i mobilkriget.

Nätet och pressen är fullt av åsikter om hur samarbetet kommer att gå och huruvida Nokia borde ha valt Google. Jag har inte sett någon som hävdar att man skulle fortsatt på den inslagna Symbianspåret.

Samarbetet innebär en stor prestigevinst för Microsoft och en omvändelse under galgen för Nokia. App-utvecklare kan sannolikt lägga till ett antal miljoner Windows Mobile-apparater i kalkylerna. Fast det var kanske det sista man önskade sig – en plattform till att behöva bry sig om.

Det kom en föraning i mitten på förra veckan, då ett osande memo från nye Nokiachefen Stephen Elop läckte ut på nätet. Innehållet var så laddat att historien uppdaterades med rubriken ”Memot är äkta”.

Elop går till storms mot Nokias produktutveckling och företagsledning och liknar bolaget vid en brinnande oljeplattform som företaget självt häller bensin på.

Elop skriver i memot hela tiden ”vi” när han tar upp alla begångna misstag, men som nyanställd vd menar han förstås ”ni som varit här så länge och låtit det här hända”.

Det ska bli spännande att se hur Nokia anammar memot internt. Jag har tippat att Elop skulle deppa ihop i Finland och snart försvinna med oförrättat ärende men med välfylld börs.

Nu spänner han bågen genom att ta ära och heder av kadrer av chefer genom att säga att vi har förlorat det kriget, låt oss rusta för ett nytt, den här gången tillsammans med arvfienden som får i uppdrag att utveckla våra produkters själ och hjärta.

Hur stark är hans ställning internt? Kan gamla hundar läras att sitta på ett annat sätt? Kan han få stöd för massmord på interna älsklingsprojekt och vad gör företaget innan den nya produktgenerationen kommer ut på marknaden?

Minnen från epokgörande memon från mitt tidigare liv inställer sig. Inte Bill Gates berömda internet-memo, det bara fokuserade en tidigare vinglig men någorlunda utstakad kurs. Jag tänker mest på brytningen mellan Microsoft och IBM runt OS2.

Ena veckan satt vi på säljmöte, impades (nåja) av en ny version av det dödfödda operativsystemet och fick höra att en äkta MS-säljare säljer OS2 i första hand, Windows i andra hand.

Någon vecka senare var brytningen total, OS2 och IBM den nya fienden och Windows huvudspåret. Det gick lätta att vända hela skutan, dels för att vi kände att det var rätt, dels för det totala förtroendet för Bill Gates och hans kontroll över bolaget. Resten är faktiskt historia.

Kan Elop klara den här enorma utmaningen, nytillträdd och utlänning som han är och till råga på allt direkt plockad från Microsoft.

Svaret på frågorna avgör var Elop och Nokia kommer att befinna sig. Återfinns Elop i framtida managementlitteratur eller inom kort fiskande hemma i Kanada?

Kommer Nokia att vara kvar i ledande position och kommer det att ledas från Finland? Och den kanske största frågan – kommer det verkligen att finnas tre plattformar för Smarttelefoner?




2011-02-22 05:46
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 1 kommentarer:

Har Nokia valt ELOP för att rimma på FLOPP? - (Izink) 2011-02-25 10:23

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Strul med SAP-projekt
sinkar Astrazeneca

Nyheter Astrazeneca tvingas dra ned på produktionstakten efter problem med att införa ett nytt SAP-system.


FBI: It-attacker större
hot än terrorism

Nyheter FBI fokuserar mer på it-hot och mindre på terrorism. Deras fokus är bland annat på hacktivister och organiserade it-brott från andra länder än USA.

(1 kommentar)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Superburk receptet när
apotekindustrin växer

Teknik 80 000 användare av system för recepthantering ska bli 300 000. Apotekens Service satsar på Oracles muskelstinna databasmaskin för att klara anstormningen, säger Jüri Tuks, cio på Apotekens Service.

Computer Sweden:

  1. En hög profil medför risker

    Kommentar "En mer rimlig attityd till Exadata är att det handlar om nyskapande inom ett specifikt område.", skriver Lars Danielsson.


- Computer Sweden:

Nu enklare Hadoop
för Javautvecklare


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

- Computer Sweden:

It-jättarnas kassor svämmar över

Nyheter Fem stora it-bolag, med Apple i spetsen, har tillsammans närmare 300 miljarder dollar i sina bågnade kassakistor. Bolagskassorna är tio gånger större än vad som är standard. Det bäddar för företagsköp i mångmiljardklassen.


Azure-haveriet slog
hårt mot studenter

Nyheter Blivande studenter drabbades av störningarna hos Microsofts molntjänst Azure. Sajten Yhantagning.se som sköter ansökningar för en rad yrkeshögskolor låg nere.


Flygreservationer
nästa för Google

Nyheter Google gör premiär på marknaden för flygreservationer, genom ett system utvecklat av ITA Software.

(3 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Tillverkar brillor

    Teknik Det ryktas om att Google X labs håller på och utvecklar multifunktionella glasögon.

(1 kommentar)

Computer Sweden:

  1. Ville ha egen valuta

    Nyheter Juridiska hinder satte stopp för företagets planer på en egen valuta med namnet Google Bucks.

(2 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Tradedoubler sackar efter

Tjejer som funderar på var de ska göra karriär, välj it-branschen

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Hur du lyckas med e-handel
7 sätt att effektivisera produktionslogistiken

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group