måndag 13 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Sverige inget 24-timmarsföredöme

Man behöver inte surfa till många av de svenska 24-timmarstjänsterna för att dra slutsatsen att det finns mycket att göra innan vi kan anses vara föredöme för övriga länder i Europa - som den biträdande finansministern Gunnar Lund redan tycker att vi är!

Jag har kontakt med personer på myndigheter, till exempel tack vare konsultprojekt, och vet vilka stora satsningar som just nu görs på offentliga e-tjänster.

Det som oroar mig som användbarhetsexpert är att myndigheter tenderar att lägga all fokus på de tekniska utmaningarna, som att koppla ihop olika myndigheters system - och faller på mållinjen när de inte satsar på att gränssnittet som medborgarna ska använda blir enkelt och användbart!

Det är gränssnittet som avgör om medborgaren väljer internet i stället för telefon eller besök, och därmed också om satsningen spar de utlovade summorna.

Nästa vecka ska jag träffa en person på en myndighet som häromveckan lanserade en ny 24- timmars e-tjänst. Jag upptäckte tjänsten och fann ett gränssnitt där man hade gjort de flesta tänkbara "användbarhetsgrodorna", och för mig var det tydligt att många av de tänkta användarna inte skulle börja använda tjänsten i nuvarande skick.

Tyvärr träffar jag den här myndigheten många veckor för sent.

Det är dyrt att göra ändringar när tjänsten redan är klar, och det är begränsat vilka ändringar man kan göra så här sent.

Är det okunskap hos beställarna som gör att det släpps många misslyckade e-tjänster? Hur kan man bredda kompetensen hos beställarna? Det kanske inte bara är vi som arbetar med användbarhet som tycker att vi arbetar inom ett område som behöver uppmärksammas mer för att e-tjänster ska lyckas.

Kanske behöver även andra viktiga områden, som säkerhet eller tillgänglighet för funktionshindrade, mer uppmärksamhet?
Det här tycker jag är viktiga frågor för den nybildade 24-timmarsdelegationen.

Jag ser med spänning fram emot att följa 24-timmarsdelegationens arbete, och utvecklingen av svenska offentliga e-tjänster.

Kaisa Solman
användbarhetsexpert, Usability Partner
s

2003-11-12 08:00
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har null kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

- Computer Sweden:

Därför får plattan vika

(24 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

- Computer Sweden:

Tolv trender driver
fram outsourcing

Affärsfokus Fjolåret präglades av krympande outsourcingaffärer, tveksamma kunder och lönsamhetsproblem för leverantörerna. Men i år tar det fart med nya drivkrafter. Här är tolv dominerande trender.


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

- Computer Sweden:

Jag vill hellre konsumera
än producera musiken

Krönika "Tålamodet tryter, för jag vet att det finns 3 776 andra kanaler med ungefär samma innehåll.", skriver Mats Glaad.

(1 kommentar)


- Computer Sweden:

Surret kring e-böcker
har kommit i gång

(28 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Så ska Kinect ta över handeln

Teknik Microsofts Kinect var från början ett speltillbehör. Det rörelsekänsliga systemet ska ut på andra marknader när det släpps för Windows.


- Computer Sweden:

Modem ställer till det för
onlinespelande Teliakunder

(80 kommentarer)


Googles videosuccé
har svenska rötter

Teknik Videomöten i Google Plus ska ge Skype en match. CS har besökt Stockholmskontoret och träffat Matthew Leske och Serge Lachapelle som utvecklar Google Hangout.

(3 kommentarer)

Mest läst

Krönikan

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

I en demokrati bör inte en privatperson angripas offentligt av en mediemakthavare

Senaste nytt

Efter jobbet









Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group