Utvecklingen syns tydligt på en interaktiv karta som föreningen Datorn i utbildningen lagt upp över de kommuner där det satsas på en dator till varje elev i mindre eller större omfattning. 170 kommuner av Sveriges 290 har något projekt i gång.
Av dem som lagts upp där har uppåt 50 större kommunala satsningar på gång, i runt 70 finns en kommunal satsning eller strategi och i resten av fallen handlar det om mer enstaka initiativ.
– Det händer väldigt mycket, säger Peter Becker, som leder stiftelsen Datorn i utbildningen och som följt utvecklingen under många år.
– Framför allt dyker det upp många regionala och kommunala satsningar.
Peter Karlberg, undervisningsråd på Skolverket, håller med.
– Det är absolut en kraftig ökning. Och det är också intressant att det sker utan att det finns en nationell policy eller vision utan att det i stället sprids mellan kommunerna.
Han tror att Falkenberg, som gjorde den första stora kommunala satsningen, har haft en viss betydelse för denna ketchupeffekt där plötsligt kommun efter kommun tar beslut om elevdatorsatsningar.
– Men det är också så att det börjar komma allt mer forskning som visar att datorsatsningar har positiv effekt. Delstaten Maine i USA har hållit på i åtta tio år och det går att se att det fungerar. Det är inte bara en trendgrej utan det skapas en kunskapsbas.
Samtidigt påpekar båda två att satsningarna sker väldigt ojämnt över landet.
– Satsningarna sker i olika takt och omfattning. Det gör att eleverna inte alls får likvärdiga förutsättningar, säger Peter Becker.
Skolverket har samma oro och Peter Karlberg efterlyser diskussioner kring skillnaderna och vad de kan betyda.
– Klyftorna ökar just nu, säger han.
För att de satsningar som sker ska bli lyckade är det också avgörande att se till att lärarna är med.
– De bör få egna datorer kanske ett halvår före eleverna så de är förberedda, säger Peter Karlberg.
– Att bara kasta in 25 datorer till 25 elever är nog snarare negativt om man inte vet vad man ska göra med det. Lärarna måste förberedas och få utbildning så att de kan se hur datorer kan användas just i deras ämne.
Peter Becker är inne på samma linje.
– Att göra tekniken tillgänglig är bara början – nyckeln är att lärarkåren får möjlighet att utveckla användningen så att det blir ett pedagogiskt redskap.
















E_angled_view_active_display_and_interior_light_and_open.jpg)



Leksak? - (Fredrik999) 2011-08-30 08:10
Bra! - (Martin X) 2011-08-30 08:22
Leksak? - (Martin X) 2011-08-30 08:25
Bra! - (Boomblaster) 2011-08-30 08:35
Bra! - (Meniac) 2011-08-30 08:39
Pedagogiskt redskap - (Meniac) 2011-08-30 08:48
Sorry Apotheker - (Mr_Bob) 2011-08-30 08:52
Leksak? - (Olpa) 2011-08-30 08:55
Leksak? - (T-Bird) 2011-08-30 09:04
"Inte intresserade" - (NicklasOdh) 2011-08-30 09:08