fredag 2 mars 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

- Computer Sweden:

Kaoshackare mot onda

Oscar Swartz &auml;r n&auml;tveteran, ekonom och skribent som &auml;ven bloggar p&aring; swartz.typepad.com/texplorer<br />
Oscar Swartz är nätveteran, ekonom och skribent som även bloggar på swartz.typepad.com/texplorer
Den första gången jag besökte Chaos Communications Congress i Berlin var jag nervös.

Vad var det för typer man skulle möta på Europas största hackarkonferens?

Jag föreställde mig själv som hobbit, omgiven av internets svarta ryttare, onda black hat-hackare.

Oj, vad fel jag hade. Där var fredliga typer i lunsiga kläder.

De klunkade sydamerikansk koffeindryck, rökte jointar och hade hippievärderingar om sharing och caring, skeptiska mot både statsmakt och storkapital.

På 1970-talet hade spontana kärleksgropar uppstått bland kuddarna i relaxloungen – förutsatt att hackarna kunnat slita sig från tangentborden.

Jag inser nu att de onda inte främst säljer tjänster till ryska cyberligor och asiatiska utpressare. Nu startar de företag, drar på sig kostym och charmar skjortan av regeringar och myndigheter.

Wall Street Journal har just publicerat en mängd läckt material från vad tidningen kallar ”en hemlighetsfull övervakningskonferens som hölls utanför Washington DC förra månaden” och som riktade sig just till sådana kunder.

Jag tyckte att jag hade hittat ett diaboliskt företag i Silicon Valley för några år sedan när jag skrev en av mina Bodströmrapporter för Timbro.

Företaget sa sig baklänges ur jordens kraftigaste stamnätförbindelser kunna pussla ihop paketen för att se vad enskilda användare höll på med. Deras hemsida fanns på två språk: engelska och kinesiska.

På den stängda mässan skryter nu företagen ogenerat med hur deras produkter används i Kina för att i realtid övervaka mobiltelefontrafik, både för att ”upptäcka och filtrera oönskat innehåll” och för ”kriminell aktivitet”.

De garanterar att de följer lagar och exportrestriktioner.

Fast folk bör kanske vara mer oroliga för vad den egna staten gör med de där prylarna?

USA tänker ju låta Hollywood stänga nätet bäst de behagar när det kommuniceras på fel vis.

En utställare föreslår att myndigheten installerar deras system hos landets största internetleverantör för att genskjuta trafiken.

Där ska de pumpa ut något som låtsas vara uppdateringar av ett känt program, men i själva verket är ett avlyssningsprogram.

Att hackare lär sälja ”zero-day-exploits”, attacker som är nyuppfunna och inte patchats av säkerhetsföretagen, det är känt.

Att stater nu tycks betala bäst för sådana hack är möjligen logiskt, men obehagligt.

Någon utlovar kontroll av hundratusentals samtidiga ”mål” fast med rutiner som gör att myndighetspersonen inte obemärkt kan avlyssna sin egen fru.

Den funktionen reserveras väl för it-chefen, kan man tänka.

Andra lovar att de kan ”skrapa webben” på all info om en person eller ”skörda på djupet” och hittar sidor som inte indexeras av sökmotorer.

Världen behöver uppenbarligen fler mysiga ”kaoshackare” för att hålla koll på de onda - oavsett vem de tjänar.

> WSJ-dokumenten finns på projects.wsj.com/surveillance-catalog/.

2011-11-29 03:00
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Strul med SAP-projekt
sinkar Astrazeneca

Nyheter Astrazeneca tvingas dra ned på produktionstakten efter problem med att införa ett nytt SAP-system.


FBI: It-attacker större
hot än terrorism

Nyheter FBI fokuserar mer på it-hot och mindre på terrorism. Deras fokus är bland annat på hacktivister och organiserade it-brott från andra länder än USA.

(1 kommentar)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Superburk receptet när
apotekindustrin växer

Teknik 80 000 användare av system för recepthantering ska bli 300 000. Apotekens Service satsar på Oracles muskelstinna databasmaskin för att klara anstormningen, säger Jüri Tuks, cio på Apotekens Service.

Computer Sweden:

  1. En hög profil medför risker

    Kommentar "En mer rimlig attityd till Exadata är att det handlar om nyskapande inom ett specifikt område.", skriver Lars Danielsson.


- Computer Sweden:

Nu enklare Hadoop
för Javautvecklare


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

- Computer Sweden:

It-jättarnas kassor svämmar över

Nyheter Fem stora it-bolag, med Apple i spetsen, har tillsammans närmare 300 miljarder dollar i sina bågnade kassakistor. Bolagskassorna är tio gånger större än vad som är standard. Det bäddar för företagsköp i mångmiljardklassen.


Azure-haveriet slog
hårt mot studenter

Nyheter Blivande studenter drabbades av störningarna hos Microsofts molntjänst Azure. Sajten Yhantagning.se som sköter ansökningar för en rad yrkeshögskolor låg nere.


Flygreservationer
nästa för Google

Nyheter Google gör premiär på marknaden för flygreservationer, genom ett system utvecklat av ITA Software.

(3 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Tillverkar brillor

    Teknik Det ryktas om att Google X labs håller på och utvecklar multifunktionella glasögon.

(1 kommentar)

Computer Sweden:

  1. Ville ha egen valuta

    Nyheter Juridiska hinder satte stopp för företagets planer på en egen valuta med namnet Google Bucks.

(2 kommentarer)

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Tradedoubler sackar efter

Tjejer som funderar på var de ska göra karriär, välj it-branschen

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Hur du lyckas med e-handel
7 sätt att effektivisera produktionslogistiken

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group