Efter stämningar och rättsliga hot från amerikanska justitiedepartementet och telekommyndigheten FCC har AT&T fått kalla fötter. Telekomjätten har skickat en begäran till amerikansk domstol att vänta med behandlingen av en stämning om konkurrensbrott från justitiedepartementet.

AT&T ska nu fatta beslut om företaget, trots rättstvisterna, avser att försöka driva igenom köpet av T-Mobile USA, en affär värd 39 miljarder dollar.

Både AT&T och justitiedepartementet har bett domaren i målet, Ellen Segal Huvelle, att lägga en tidigare stämning om konkurrensbrott mot AT&T på is fram till den 18 januari.

Fram tills dess ska AT&T, ihop med T-Mobile USA och dess nuvarande bolag Deutsche Telekom "utvärdera alla tillgängliga alternativ". Domare Huvelle godkände snabbt AT&Ts begäran efter att den hade lämnats in.

Nyligen drog AT&T tillbaka en ansökan om överföring av spektrumlicenser från FCC, vilket är ett tecken på att telekomjätten har hamnat i beslutsvånda över affären.

Senast den 12 januari ska AT&T lämna in en rapport som beskriver status för köpet av T-Mobile med beslut om företaget fortsätter affären i nuvarande eller förändrad form. Ifall AT&T trots allt väljer att gå vidare och försöker köpa T-Mobile, väntar domstolsförhandlingar den 18 januari och en konkurrensrättegång den 13 februari.

Tidigare har CS skrivit om att AT&T och T-Mobile USA förbereder reträtt.