Fakta

 Totalt säljer Nokia årligen cirka 400 miljoner telefoner och har hittills använt Symbian som operativsystem.
Förra året beslutade Nokia att gå över till Windows i de mest avancerade modellerna. Priset är satt till cirka 4 500 kronor för Lumia 800 som har en skärm på 3,7 tum. I USA lanserade Nokia nyligen Lumia 900 vars skärm är på hela 4,3 tum och ett modem som operatören AT&T uppge ska klara 50 Mbit/s nedströms och 25 Mbit/s uppströms.
Lite längre fram kommer Lumia 710 som har en skärm på 3,7 tum och pris på 3 000 kronor.

 Nokias första Windowstelefoner började säljas på kontinenten i slutet av 2011 medan Sverige och USA drar igång försäljningen nu kring månadsskiftet. Enligt analysföretagen har de första två modellerna, Lumia 800 och 710 tagits emot väl och sålts i cirka 1,3 miljoner exemplar.

Det är inte mycket om man jämför med de drygt 113 miljoner telefoner som Nokia sålde under sista kvartalet 2011 men ses ändå som en framgång när det gäller försäljningen av Windowstelefoner.

Detta innebär nämligen att Nokia redan kommit upp i en marknadsandel på 45 procent för telefoner som bygger på den senaste generationen av Windows Phone.

– Inom detts segment har vi ett antal tunga konkurrenter men med Lumia har vi lyckats etablera oss ordentligt på marknaden med över en miljon sålda enheter, säger Nokias vd Stephen Elop i samband med sin presentation av företagets kvartalsrapport.

Investmentbanken Morgan Stanley uppskattar att Nokia kommer att sälja 37 miljoner Windowstelefoner under 2012 och hela 64 miljoner året därpå.

Telia började sälja Lumia 800 i början på denna vecka och företagets talesman Bengt A Olsson säger att det är lite tidigt att göra någon bedömning kring försäljningssiffror.

– Just nu jobbar med att leverera till de som ställt sig i kö inför säljstarten och får avvakta rapporteringen från alla våra säljkanaler ett tag till, säger Bengt A Olsson.

Under 2011 var det bara cirka två procent av de smarta telefonerna som byggde på Windows Phone, jämfört med 47 procent för Android och 18 procent för Iphone, uppger analysföretaget IHS.

Men Nokias intåg på denna marknad förväntas innebära en stark tillväxt och IHS tror på en marknadsandel på drygt 16 procent inom tre år. Enligt Wayne Lam, analytiker på IHS är Lumia 900 en av marknadens hetaste telefoner.

– Den här produkten representerar Nokias första steg mot att kunna återta förlorade marknadsandelar och vi tror att Windowstelefoner kommer att få en plats som nummer två kring 2015.