


Organisationens fältarbetare kommunicerar med omvärlden via radio eller internet. Allt fler fältarbetare använder sig numera av sociala medier för att berätta om vad de ser.
Johan Mast berättar om milisens massvåldtäkter i området Kivu i Kongo-Kinshasa i januari förra året. Läkare utan gränser samlade in vittnesmål från de 30 kvinnorna och spred därefter informationen världen över med hjälp av sociala medier. Det fick massmedierna att rapportera om det och FN att skicka folk till området.
– Det går inte att få det ogjort. Det tar inte ifrån dem att de blivit våldtagna, men det kan hjälpa andra.
Läkare utan gränser har sedan dess vittnat om flera liknande fall av systematiska våldtäkter på lokalbefolkningen i konfliktområden. Men det är inte alltid lätt att få ut informationen till omvärlden. För säkerhets skull använder organisationen sig av vhf-radion som fungerar i alla väder och oavsett var de befinner sig. I Afrika är det skakiga förbindelser och dessutom kan någon part i en konflikt ha intresse i att stoppa att läkemedel kommer fram och hindra arbetet på fältsjukhusen.
– Vi förlitar oss på ny teknik, men vi måste samtidigt ha hängslen och livrem. Vhf-radio går att avlyssna, men vi sänder inte hemlig information där. Ingenting om mediciner, transporter eller patienter.
I varje team på fältet finns någon som kan sätta upp it-miljön. Utmaningen är att alla it-verktyg i fält måste fungera även i nedkopplat läge. Då kan de bli tvungna att flytta över informationen till ett usb-minne och sen transportera det fysiska usb-minnet med innehåll om till exempel mässlingfall till den som behöver informationen.
Trots att Läkare utan gränser har mycket pengar används bara en mycket liten del på it och organisationen vill helst använda tekniska lösningar som inte kostar så mycket. Under året ska ett nytt innovationsprojekt utvecklas. Tanken är att samla medarbetarnas och volontärernas tusentals idéer så att de kommer till nytta. Den tekniska plattformen som projektet ska baseras på är ännu inte på plats.
– Det handlar om att föra samman problemen med den matchande lösningen.
– Med innovationsprojektet kommer vi att vara i behov av företag att samarbeta med.
Om det finns ett medicinskt behov av it spelar pengarna ingen roll. Det är telemedicin ett exempel på. Från ett sjukhus i Nairobi i Kenya kan läkare i Somalia få hjälp med komplicerade eller osäkra fall.
– Vi använder bara telemedicin om vi inte har möjlighet att vara på plats, men det är aldrig förstahandsvalet. Det finns få områden i världen dit vi inte kan ta oss, säger Johan Mast, som själv har en bakgrund inom it och varit fältarbetare med logistikansvar.
De viktigaste gåvorna för Läkare utan gränser är månadsgivandet eftersom det ger mindre administrationskostnader. Skiftet till smarta mobiler betyder att de lättare kan nå sina givare, och att givare kan nå dem.
– Ny teknik betyder nya möjligheter, som med smarta mobiler. Men vi kommer aldrig välja att investera i tekniken i stället för i sjukvården, säger han.
















E_angled_view_active_display_and_interior_light_and_open.jpg)



Spännande - (Meniac) 2012-02-19 13:02
Läkare med kortvåg - (JörgenS) 2012-02-20 11:34
Läkare med kortvåg - (Meniac) 2012-02-20 16:53