Utbildningsförvaltningen i Stockholm har fått i uppdrag av stadens politiska ledning att utvärdera de pedagogiska effekterna av införandet av det gemensamma it-systemet. Resultatet av utvärderingen ska presenteras senare i år.

Uppdraget görs vid sidan av den stora utvärdering som staden gör på central nivå inför en eventuell förlängning det nuvarande outsourcingprojektet Gemensam it-service, GS-IT, förklarar skolborgarrådet Lotta Edholm, FP.

– Det är viktigt att titta på utbildningsfrågan och se vilka pedagogiska konsekvenser avtalet fått ute i skolorna.

Ända sedan GS-IT infördes i staden har det funnits kritik från skolorna och därför är det viktigt att verkligen ta reda på hur det ser ut anser Lotta Edholm.

Var det fel att inkludera skolorna i GS-IT?

– Det kan inte jag svara på. Men det var helt nödvändigt i Stockholm även om man sjävklart kan diskutera enskildheter. Det är inte rimligt att skolorna själva ska välja om de ska ha datorer eller om deras lärare behöver it-kompetens – vi måste få med alla.

Vad som blir resultatet om utvärderingen visar att skolorna skulle behöva delvis andra ramar än den övriga verksamheten är fortfarande oklart.

– Det är komplicerat och jag har inget svar på det. Däremot är utvärderingen med som ett underlag inför den eventuella förlängningen 2014.

I den enkät som CS gjort tidigare framkom att nästan alla rektorer som svarade ansåg att kostnaderna ökat, är det också något som utvärderas?

– I uppdraget ska självklart kostnaderna ses över. Samtidigt tror jag att vi framgent kommer att lägga mer pengar på it i skolan.

Hon framhåller också att de skolor som tidigare låg efter är mer positiva till avtalet än de som redan kommit en bit på väg.

– Stockholmsskolorna har de senaste åren fått trådlösa nät, alla lärare har egna datorer och antalet datorer till eleverna har ökat sedan avtalet trädde i kraft, säger hon.

– Det är en central fråga att se till att att det finns tillräckligt med datorer i skolorna. Nu har vi också en Ipadsatsning där vi jämför hur användningen pedagogiskt skiljer sig från vanliga elevdatorer, uppkopplingstider och till vilka åldrar och områden de lämpar sig.