I slutet av augusti förra året meddelade Postnord, som den danska och svenska posten heter efter sammanslagningen, att man skulle genomföra ett stort sparprogram. Nu börjar det få effekt. 100 it-jobb försvinner från företaget.

– Det pågår ett effektiviseringsprogram inom Postnord. Ungefär 100 av 600 tjänster inom it kommer att upphöra. De fördelas ungefär lika mellan Danmark och Sverige, säger Postnords cio, Joss Delissen.

Anledningen till nedskärningen ska vara att det blir mindre att göra för Postnord.

– Det är krympande aktivitet och då måste vi se över huvudfunktionerna på kontoret, säger Joss Delissen.

Exakt hur man väljer att skära på avdelningarna är inte klart, men Joss Delissen säger att det kommer att slå brett. It-avdelningarna får nu ställa om sitt arbete.

– Vi kommer inte att kunna arbeta med flera långsiktiga projekt samtidigt på det sätt vi gjort tidigare. Vi får prioritera om.