Glenn Lurie, AT&T.
Glenn Lurie, AT&T.
Det är Glenn Lurie, AT&Ts ansvarige för nya typer av enheter, som förutspår de 3g-lösa plattornas snara död. Det gör han på mässan CTIA Wireless som pågår just nu i USA.

I dag kostar det cirka 30 dollar, drygt 200 kronor, att förse en platta med 3g och kostnaden sjunker. Det finns helt enkelt ingen anledning att inte stoppa in 3g.

För närvarande säljs de flesta plattorna i världen utan 3g. För Apples Ipad gäller att hälften har 3g eller 4g, medan den andra hälften enbart har wi-fi, berättar Bob O'Donell som är analytiker på IDC. Han tror att plattor med både 3g och wi-fi snart är standard.

En anledning att standardisera på plattor med både 3g och wi-fi är att tillverkarna kan minska antalet modeller. Det ger billigare marknadsföring och lagerhantering.

Ett hinder mot plattor med både 3g/4g och wi-fi ska bli standard är att Apple i dag lägger på nästan 1 000 kronor för att stoppa in 4g-kretsar i Ipad. Andra tillverkare ökar typiskt priset med knappt 500 kronor för 3g.

Faktum är också att även en extra kostnad på 200 kronor för 3g-kretsar märks på slutpriset på plattorna. ”Tillverkarna svettas över kronor och ören”, som Bob O'Donell uttrycker det.