
På SBABs sajt kan jag skriva in vad jag vill prata med dem om och välja vilken tid de ringer upp. Men eftersom jag inte svarar den första gången bryr de sig inte om att höra av sig igen, trots att jag lämnat mejladress och förklarat att jag är intresserad av hur stort påslag på upplåningsräntan tar de för ett rörligt lån? Inte förrän jag en vecka senare lämnar ett nytt meddelande ringer de upp.
Skandiabanken går inte att chatta med under kontorstid så jag ringer kundtjänsten efter 17.00 och får svaret att bolånespecialisterna inte jobbar. De ber mig ringa tillbaka dagen efter, en morgondag där jag heller inte har tid att snacka boräntor på arbetstid.
Jag har alltför mycket i bostadslån och borde vara högvilt för bankerna. Det enda som funkar är SEB där jag kan chatta med personalen som inloggad användare, vilket resulterar i snabba telefonsamtal.
Frågan är förstås vad bankerna har för system för att behandla sina säljmöjligheter. Varför får jag inte ett mejl om jag nu inte går att nå på telefon? Eftersom jag använt en dator för att kontakta dem och lämnat min mejladress är det ett rimligt antagande att det är helt okej för mig att kommunicera via mejl om det här. Någonstans där borta borde det väl sitta en hungrig säljare som ser en möjlighet att bättra på månadens bonus?
Att ha koll på möjligheter till affärer verkar i alla fall inte fungera i så stora organisationer som små banker ändå är. Förmodligen saknas bra it-system som på ett strukturerat sätt håller reda på potentiella affärsmöjligheter.
Att ragga in mig som kund via reklam är garanterat mångfalt dyrare än att skaffa system och rutiner som kommer ihåg mig.
















