
Detta joint venture blev inte av. En anledning kan vara att Baidu har en rad nätverkstjänster som skulle konkurrera med Facebook. Under våren har frågan blivit aktuell i Kina och Forbes citerade i slutet av april trovärdiga källor som säger att Facebook har anställt ett team i Kina som samlar nödvändig information för en etablering här. Bland annat hur man skaffar kinesiska domäner, samarbetar med telekomföretag och skyddar sina användares uppgifter. Ett inträde i Kina är annorlunda och mer tidskrävande än i de flesta andra länder. Det kan också vara därför som Zuckerberg gjort flera privata resor till Kina under 2012.
Facebooks dyra uppköp av fotoappen Instagram, 7 miljarder kronor, kan också ha fört företaget närmare Kina. Det är nämligen en av få utländska appar i sitt slag som är tillåtna i Kina. Man kan via Instagram också posta bilder på Kinas största mikroblogg Sina Weibo. Att Instagram inte är blockerat i Kina tros bero på att där inte pågår någon politisk diskussion, utan främst publicering av bilder.
Det skulle kunna användas för att integrera delar av Facebook med Kinas internet. Många teknikskribenter i Kina är i alla fall överens om att det pågår samtal mellan Facebook och kinesiska aktörer. Det torde nu vara extra viktigt för Facebook, efter den kaosartade börsintroduktion, när värdet på företaget sjönk med över en fjärdedel de tio första handelsdagarna.
Internetföretaget Alibaba nämns som en idealisk partner. Alibaba har inga egna sociala medier. Företaget sköter Taobao, marknadsplatsen som sedan ifjol är större än Ebay globalt, samt Alipay, världens största betaltjänst online i transaktionsvärde. En tidigare komplikation har varit att Yahoo ägt 40 procent av Alibaba. Det kinesiska företaget köpte tillbaka hälften av aktierna i slutet av maj.
I samband med Facebooks uppmärksammade börsnotering sade Mark Zuckerberg att ”Facebooks representanter är villiga att sätta sig ner med kinesiska myndigheter och diskutera möjligheterna till samarbete i landet”.
Nästa:
Globaliseringen kan ge draghjälp >>















