Artikelkommentarer
Vi håller just nu på att uppgradera våra kommentarsystem. Mer info om hur du kommenterar och kommer åt dina gamla kommentarer hittar du på vår FAQ: idg.se/faq
Kommentatorn ansvarar själv fö;r sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även poänglösa datorkrigsinlägg tas bort.
OBS! Läs dessa regler som gäller vid postning av inlägg.
Kommentatorn ansvarar själv för sina inlägg. Inlägg som innehåller diskriminerande uttalanden, personliga påhopp eller språk som kan uppfattas som stötande, kommer att tas bort av tjänstgörande redaktör. Även datorkrigsinlägg och inlägg som är utanför ämnet, kan tas bort.
IDG förbehåller sig dessutom rätten att i varje enskilt fall bedöma huruvida ett inlägg ska tas bort, även om det inte faller under någon av reglerna ovan.
Upprepat postande av olämpliga inlägg kan medföra avstängning från artikelforumen.
Frågor? Mejla till redaktören, carl.grape@idg.se.
BYOD
2012-08-17 11:34
MKSE.com - Klart störst på CMS
Blandat inte alltid lönsamt varken för arbetsgiv
2012-08-17 12:06
bla ansvars frågan om min egna device slutar fungera pga något ag installerar vem bär ansvaret, jag anser ag men ag anser det är din produkt ditt ansvar..
samma anlening till att jag inte kör privat bil i tjänsten, går den sönder får jag betala, hyr/tjänste fordon får ag betala vilket inte är mer än rätt då det hände under arbets tid.
sedan om den egna devicen slutar fungera tja då vill många ha hjälp med det även fast felet inte är ett a.g. ansvar, gräns dragning,
dnox
Blandat inte alltid lönsamt varken för arbetsgiv
2012-08-17 12:18
Om jag tar med en laptop till jobbet, som skadas där. Betalar arbetsgivaren reparationer? Om min medtagna enhet skadar något eller någon, vem står för ansvaret?
Hur fungerar supporten egentligen? Jobbets tekniker kan ju inte ta isär en produkt på egen hand. Det förverkar ju produktens garanti.
Sedan är jag som många andra enormt skeptisk till att folk använder hemdatorer till jobb. De är normalt inte de enda personerna som använder den datorn utanför arbetsplatsen, så det finns absolut inget sätt att vara säker på att information på datorn eller kopplat till datorn är säkert. _nu pratar jag inte om elaka släktingar, men bara om slarviga släktingar som råkar få in skadlig kod på datorn.
hans.pedersen
Blandat inte alltid lönsamt varken för arbetsgiv
2012-08-17 12:06
bla ansvars frågan om min egna device slutar fungera pga något ag installerar vem bär ansvaret, jag anser ag men ag anser det är din produkt ditt ansvar..
samma anlening till att jag inte kör privat bil i tjänsten, går den sönder får jag betala, hyr/tjänste fordon får ag betala vilket inte är mer än rätt då det hände under arbets tid.
sedan om den egna devicen slutar fungera tja då vill många ha hjälp med det även fast felet inte är ett a.g. ansvar, gräns dragning,
dnox
Verkar mest handla om Apple
2012-08-17 12:12
Och enda anledningen (vad jag sett) som gör att IT avdelningarna har tvingats anpassa sig till denna trenden är att många höga chefer KRÄVER att få stöd för sin stålborstade statuspryl.
Själv skulle jag aldrig frivilligt stå för egen telefon, dator eller platta om arbetsuppgifterna kräver det.
Då är det ett arbetsredskap, och det ska givetvis arbetsgivaren stå för.
Ear Fix
Verkar mest handla om Apple
2012-08-19 12:56
Kort sagt så står jag gärna för risken om jag får som jag vill ha det. Det är det värt för mig, utan tvekan.
Zaqsen
Blandat inte alltid lönsamt varken för arbetsgiv
2012-08-17 12:33
Går den sönder går man till telefonbutiken med den.
Likadant med supporten. Det är svårt för företaget att tillmötesgå med support för hårdvara som egentligen är användarens privata.
incus
BTCD
2012-08-17 12:08
Då är BTCD bättre, dvs. Bring The Company Device. Ta med företagets utrustning hem och använd privat! :)
Greve von Boegroeff
BTCD
2012-08-17 12:49
Vad är det folk vill göra med sina egna devices egentligen? Konsulter som sitter ute kan jag ju förstå. Men behöver jag jobba hemifrån eller med en egen dator så har ju VPN m.m. funnits länge.
Räcker det inte med ett eget nät för BYOD-nissar så kan de surfa fejjan på sin platta bäst de vill bara?!
Coins
BYOD
2012-08-17 13:49
1
pyrx
Egna prylar = begränsad support
2012-08-17 14:17
geist
Egna prylar = begränsad support
2012-08-18 22:28
Mail är aningen knepigare, du behöver dock endast samma information som för iOS, men inte lika intutivt Mail inte.
itsthlm
Egna prylar = begränsad support
2012-08-19 13:02
Med mitt intresse så kan jag hantera (istort) alla lösningar. Men självklart skall arbetsledningen vara medveten om det kan ge fördelar eller nackdelar på individ nivå.
Zaqsen
Enkelt!
2012-08-18 10:34
Om gränsen förskjuts pga BYOD så är det ju bara för ledningen att acceptera att IT-budgeten förskjuts också.
Dvs för varje typ av grunka man skall släppa in så tillstöter ett projekt. Kan vara litet eller stort, men inget ledningen vet på förhand -annat än att man får betala för dessa projekt utöver redan definierad IT-budget.
009