
100 Gbit/s som gäller för nyckelväxeln VDX8770.
Brocade är en av de leverantörer som satsar på färdiga arkitekturer för datacenter, vilket går under benämningen ”fabric” på engelska. I veckan meddelade företaget att det är hastigheten 100 Gbit/s som gäller för nyckelväxeln VDX8770 i den arkitekturen. Målgruppen är företag som driver datacenter för att köra tusentals virtuella maskiner.
Lanseringen är att se som en attack mot konkurrenterna Cisco, HP pch Juniper. Ingen av de konkurrenterna har tagit steget till 100 Gbit/s, däremot har Huawei visat en växel med den hastigheten. Brocade har i dag en marknadsandel för växlar på mindre än två procent.
Företaget har inte meddelat hur många Ethernetportar med kapaciteten 100 Gbit/s som kommer att hanteras i den nya växeln.