fredag 12 mars 2010
Skärvor av samma spegel

Skriv ut Tipsa Kommentera

- Computer Sweden:

Framtidens Notes ska kunna allt

Version 7 av Notes/Domino kom så sent som i höstas, men redan nu aviserar IBM vad nästa version av Notes – Hannover – innehåller.

Grundtanken är att i stället för att användaren öppnar olika program för till exempel e-post, dokumenthantering och reseräkningen, ska allt som rör en aktivitet kunna nås från en gemensam vy.

– Från att vår arbetsdag tidigare mer eller mindre styrts utifrån vår mejlbox ska informationen struktureras om för att bättre passa hur vi arbetar, säger Ed Brill, globalt säljansvarig för Lotusprodukter på IBM.

Allt är samlat
I den aktivitetscentrerade vyn återfinns allt som rör ett projekt eller en viss aktivitet. E-postdialoger visas som trådar och chatt-diskussioner och röstmeddelanden kan sparas. Att kunna skicka en skärmdump i ett direktmeddelande är ytterligare ett sätt att underlätta kommunikation på avstånd.

Från samma vy finns alla relevanta dokument och webbplatser också tillgängliga. För att få bra överblick införs också "peripheral vision", det vill säga att flera fönster visas bredvid varandra.

Enligt Lambos Panagiotidis, försäljningsansvarig för Lotus i Sverige, är det här ett banbrytande sätt att arbeta på som IBM tagit fram baserat på forskning inom beteendevetenskap och syftar till att leda till en mer effektiv arbetsprocess.

– Det går till exempel snabbare att svara på kunders förfrågningar när allt relevant material finns lättåtkomligt, säger han.

Olika roller
Systemet är anpassat för att motsvara de olika roller som finns på en arbetsplats eller inom ett projekt, allt ifrån sekreterare till projektledare. Det är också ett sätt att samla information både per användare och per aktivitet.

Gemensamma dokument och annan relevant information finns tillgängligt för alla som berörs.

– Det gör det lättare för en ny person att komma in i ett projekt, oavsett om det är en nyanställd eller en tillfällig konsult, säger Ed Brill.

Enligt Ed Brill är det den här typen av tjänster som det går att konkurrera med nu för tiden.

– Ett vanligt e-postsystem är det ingen som vinner några kunder på längre, säger han. Vi måste hitta andra sätt att kommunicera inom projekt eller andra aktiviteter, med nya sätt att strukturera och se information.

Lambos Panagiotidis tror att det aktivitetscentrerade sättet att arbeta kommer att minska mängden e-post, eftersom interaktionen inom en aktivitet förenklas.

– I dag blir det ofta fyra fem vändor med e-post innan man kommer till någon slutsats. Med chatt går kommunikationen både snabbare och enklare, säger han.

Sedan tidigare finns Lotus Sametime, som är en produkt för realtidskommunikation, och bland tjänsterna syns direktmeddelanden och ip-telefoni. Sametime kommer att vara en integrerad komponent i Hannover, men finns även kvar som separat produkt.

Ring med ett klick
För att göra den direkta kommunikationen smidigare finns en inbyggd funktion som Lambos Panagiotidis kallar "awareness", medvetenhet. Det gör att det går att se vilka som finns på plats och går att nå för direkt kommunikation.

Genom att högerklicka på en persons länk kan man ringa upp med ip-telefoni och prata via högtalartelefon. Genom att ha tillgång till både synkrona och asynkrona kanaler kan kommunikationen anpassas efter situationen. Men awareness-funktionen kan även användas för andra ändamål. Till exempel går det att se om någon annan ändrar i ett dokument som är gemensamt i ett projekt eller aktivitet.

Klart för web services
Men det är inte bara användarens vy som kopplas ihop. I den senaste versionen av Notes/Domino finns stöd för web services. Det gör att det går att koppla ihop vitt skilda system över internet och är på så vis en viktig del i den soa-arkitektur som Lotus använder sig av. Även befintliga applikationer på Dominoservern går att använda som web services, med hjälp av en web services-agent. Men det går också att använda tjänsterna utan webbgränssnitt.

Web services begränsas inte heller till dem som ligger på Dominoservrar, utan kan även anropa andra.

Ännu ett led i tillgängligheten i Hannover är stödet för Open document format, odf.

– Kravet på en öppen standard ställs framför allt från regeringshåll i länder som USA, Tyskland och Indien, säger Ed Brill.



AV: Gunilla Svanfeldt



Skriv ut Tipsa Kommentera
Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har null kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Mest läst

Krönikan


Elektriker går om it-konsulter

Senaste nytt

CS dreglar över...

Under snedstrecket


Dagens fråga

@senior_it ställde en fråga. Så svarade jag: CLoud what?

@MicrosoftSMB Are you watching Steve Ballmer's live speech on #cloudcomputing taking place right now? http://bit.ly/byuH3q @Senior_IT

@senior_it ställde en fråga. Så svarade jag: Infrastrukturen för sociala medier.

Hett på CS just nu

I slutet av en ny bubbeltid?

It-världen sökte efter något nytt efter kraschen och hittade annonserna. 2000-talets första decennium blev ännu en tid av hejdlös entusiasm, men inte alltid fungerande affärer.

(7 kommentarer)


- Computer Sweden:

Fler stadsnät anmälda

(23 kommentarer)


- Computer Sweden:

Volvo IT öppnar
Stockholmskontor

(4 kommentarer)


- Computer Sweden:

"Befintliga kunder
kvar i Teliasoneras nät"

(2 kommentarer)



VMware dominerar
på de stora företagen

Tema virtualisering: Alla vill ha en del av kakan, men trots Microsofts försök så dominerar VMware fortfarande.

(12 kommentarer)


"Lagarna otillräckliga"

Cyberbrottslingarna bakom botnätet Mariposa kanske aldrig kan dömas. "Nätet drevs från Spanien, och där är det inte olagligt", säger säkerhetsexperten Rik Ferguson och kräver skärpt lagstiftning.

(36 kommentarer)

PC för Alla:

  1. Attacker mot IE i full gång

    Senaste buggen utnyttjas redan.

(81 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. "Inga bevis mot
    Kinas myndigheter"

    Webben Amerikanska krav på strängare handelsregler mot Kina.

(9 kommentarer)


- IT24:

Kastar ut Notes
- väljer Apps

(19 kommentarer)


- Computer Sweden:

Mobilen ska ersätta bankdosan

(15 kommentarer)



- IT24:

CA köper Nimsoft


- IT24:

Google köper, och
köper, och köper ...

(35 kommentarer)


- Computer Sweden:

Mobil splittring oroar

(39 kommentarer)




- Computer Sweden:

Strömavbrott – då
blev börsen osynlig

(12 kommentarer)


- Computer Sweden:

Microsoft visar IE9

(37 kommentarer)


- CS Jobb:

Ställ krav på lamporna


Blogghämnd från avhoppad vd

Jonathan Schwartz skriver om avslöjande sin tid på Sun.

(17 kommentarer)


Affärsfokus

- Computer Sweden:

Han bytte Lawson mot Microsoft

(8 kommentarer)

Folk

- Computer Sweden:

Vänder inte böckerna ryggen

(23 kommentarer)


Dagens krönikor

- Computer Sweden:

Skärvor av samma spegel


- Computer Sweden:

Cio-rollen förändras


Opinion

- Computer Sweden:

Målet med molnet


- Computer Sweden:

Ledare: Regeringen
struntar i entreprenörer

(1 kommentar)


- Computer Sweden:

Agila projekt missförstås


Ledare

Skärvor av samma spegel

Efter jobbet


Missa inte

Bloggar

Experterna svarar

Kan jag kräva vikariatet?

Dagens ord

"Assisted gps"

Community


Fyll på vår wiki

Tyck till om CS säkerhetsexperter

Prenumerera

Senaste nytt

Reklam

Nytt kompendium

Maximera utfallet av ditt projekt

Låt jobben komma till dig

Dagens fråga

@senior_it ställde en fråga. Så svarade jag: CLoud what?

@MicrosoftSMB Are you watching Steve Ballmer's live speech on #cloudcomputing taking place right now? http://bit.ly/byuH3q @Senior_IT

@senior_it ställde en fråga. Så svarade jag: Infrastrukturen för sociala medier.

Utvalda whitepaper

7 steg till Windows 7
IDC analyserar it-leverantörernas utbildningssatsningar
Migrera från Unix till Linux i sex steg

Nya whitepapers och webcasts

Partnerzon från Oracle


Prenumerera nu

Prova 1 månad kostnadsfritt

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

 
Tekniken under decenniet som gått

"Tiden då IT var en separat fråga från övriga affärsverk- samheten är förbi.”

Leif Lindqvist är VD på IBM svenska AB.

Läs hans krönika

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Nytt från PDF-shopen

Pressmed. från företag

Kundcase från företag

Kurs&EventKalendern

Aktuella events från IDG

Senaste nytt från IT24.se

CS Hemma

Senaste tidningen

Kompendium

Koll på licenserna?
Det mobila kontoret
- snart en självklarhet

För annonsörer

RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärer & Företag
  • Affärssystem
  • CSjobb
  • Språksamt


Prenumerera här

Kontakta oss

Ring till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Twitter:
@ComputerSweden, @CSDagensOrd

Om tidningen




AdtechSynpunkter på webbplatsen? Kontakta Linus Larsson | Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2010 International Data Group