tisdag 14 februari 2012

Tipsa oss!08 453 62 20

Amerikanskt universitet väljer bort Cisco - Computer Sweden:

Billigare med telefonväxel baserad på öppen källkod

Fakta

Arbetet med öppna telefoniväxeln Asterisk inleddes 1999. Från början utvecklades den med Linux som underliggande operativsystem, men i dag går det att använda andra operativsystem.

Skaparen heter Mark Spencer, nu vd på Digium, ett företag som säljer produkter och tjänster kopplade till projektet.

Den senaste versionen kom i förra veckan och heter 1.2.12.

En av de mer intressanta presentationerna på Von-mässan i Boston stod ett universitet från södra Texas för. Sam Houston State University har nämligen bestämt sig för att byta ut Ciscos ip-telefoniväxel Call Manager och ersätta den med den med Asterisk, baserad på öppen källkod. Det slänger också ut en gammal Meridianväxel från Nortel.

Den största drivkraften bakom projektet är kanske inte helt överraskande att sänka kostnaderna.


Bättre på sikt
– Vi tror att det på sikt blir mer kostnadseffektivt att använda en produkt som är baserad på öppen källkod. Det beror på de massiva licenskostnaderna som vi måste betala för att hålla i gång Call Manager-installationen, säger Aaron Daniel, senior telefonianalytiker på Sam Houston State University.

Så här långt har universitetet flyttat över 1 600 telefoner från Call Manager till Asterisk. När migrationen är klar ska 6 000 personer ringa med systemet. Kostnaden är en tredjedel av vad den var tidigare. Den sjunker ytterligare när det kan stänga av kylning som Meridianväxeln behöver.

För att hålla nere kostnaderna har universitetet också valt att behålla sin existerande Ciscotelefoner. De använder modellerna 7940 och 7960, som både stöder sip, vilket är protokollet som Sam Houston använder.

I övrigt kommer hårdvaran från Dell och Digium. Installationen är spridd på sex redundanta Dellservrar. Två stycken vardera för hantera samtalen, talsvar och kopplingen mot vanliga telefoninätet. De två sista servrarna använder kort från Digium.


Färre funktioner
Än så länge har Asteriskväxeln inte lika många funktioner som Call Manager. Den funktion som ligger högst upp på önskelistan är en sekreterarfunktion, som gör det möjligt för en person att svara på flera andra personers anknytningar.

Ytterligare en utmaning blir supporten, av någon konstig anledning vill Cisco inte ge support på Asterisk. Än så länge har det gått bra med hjälp av mejl och den community som sköter utvecklingen av plattformen

Aaron Daniel har också lagt mycket energi.

– Om jag ska försvinner ska någon annan kunna ta över utan någon längre startsträcka, säger Aaron Daniel.

2006-09-14 13:20
Just nu på Cloudmagazine.se | besök sajten »
Smygtitt på Libreoffice Online

Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har null kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Halvtid - men ingen vila

Affärsfokus Beijer Electronics har nått halvvägs mot målet att installera ett standardiserat affärssystem, enligt it-chefen Joakim Stolt. De största utmaningarna är att få affärsprocesserna på plats och att få medarbetarna med på tåget.


Miljonregn över Flattr

Flattr, där Pirate Bay-kände Peter Sunde är en av grundarna, tar in kapital. Företaget värderas till 88 miljoner kronor.

(15 kommentarer)

Computer Sweden:

  1. Peter Sunde

    Arkiv: Peter Sunde vill betala för sig

    CS Life Med Flattr kan du visa din uppskattning genom att enkelt donera en slant.

(123 kommentarer)


- Computer Sweden:

HPs servrar fixar sig själva

(2 kommentarer)


Specialisering räddar
systemutvecklarna

Jobb It-rekryterarens råd: specialisera dig - då behåller du attraktionskraften hos arbetsgivarna. "Har man väl lärt sig programmera är det ganska lätt att lära sig nya språk", säger Lovisa Corp.


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Butiken slogs ut när
kopparnätet släcktes

Nyheter Nu drar Telia åter i gång nedläggningen av 50 000 fasta teleabonnemang i glesbygden. Projektet panikstoppades i höstas. Hos getbonden Ann Klensmeden slockande inte bara telefonen utan även kortterminalen i gårdsbutiken.


9 av 10 dataintrång förblir olösta

Nyheter Polisanmälningarna skjuter i höjden, men antalet it-brott som klaras upp ligger under genomsnittet. "Vi vet precis hur man gör, men lagstiftningen räcker inte till", säger Anders Ahlqvist på RPS.

(18 kommentarer)


EXKLUSIVT FÖR COMPUTER SWEDENS PRENUMERANTER

Teliasonera storstädar
- 40 datahallar blir 10

Teknik Teliasonera ska banta dagens drygt 40 datahallar till ett tiotal. Jätteprojektet, som kostar hundratals miljoner kronor, innebär att EMC, Netapp och Hitachi åker ut. HP blir ensam lagringsleverantör.

Computer Sweden:

  1. Bättre kundtjänst är ingenting värt om inte hela kedjan förstärks

    Kommentar "Offensiven är väntad", skriver Jonnie Wistrand.

Mest läst

Efter jobbet





Krönikan

Jag vill hellre vara konsument än producent när det gäller musik

Dålig täckning inte bara på internetsociologer

Senaste nytt





Missa inte











Partnermaterial

Nya kompendier

Kundvård med kunden i framsätet

Utvalda whitepaper

Säkerställ era webbapplikationers tillgänglighet
Ta kontroll över filöverföringarna
Inriktning, profilering och anpassning

Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Senaste tidningen

Kompendier



RSS-flöden

Nyhetsbrev
  • Dagliga
  • Veckobrev
  • Affärsfokus
  • CSjobb
  • Affärssystem
  • Språksamt

Prenumerera här

Kontakta oss
Prenumerationsärenden:
computersweden.se/info
eller ring 08-799 62 35.

Ring
till 08-453 60 00.
Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

Postadressen är:
Computer Sweden 106 78 Stockholm

Om tidningen




AdtechSynpunkter på sajten? Kontakta nyhetschef Linus Larsson
Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 | Copyright © 1996-2012 International Data Group