lördag 31 juli 2010
De nya hybriderna

Lanspectre mäter näten billigt och snabbt - Computer Sweden:

Litet svenskt instrument som når ut i världen

Lanspectre är en handburen apparat som söker igenom nätverk. Företaget T2C Marketing i Stockholm med vd Magnus Hansen har skrivit kontrakt med en distributör som ska sälja produkten i hela världen.

Lanspectre väger bara 200 gram och har funktioner för att skanna 255 enheter inom ett eller flera subnät där den kan visa vilka datorer, skrivare och routrar som finns i systemet.
Lanspectre väger bara 200 gram och har funktioner för att skanna 255 enheter inom ett eller flera subnät där den kan visa vilka datorer, skrivare och routrar som finns i systemet.

Mätinstrument som kan söka igenom nätverk för att se vad som är anslutet kostar ofta 20 000 kronor. Nu finns ett svenskutvecklat alternativ från ett företag som inte ens har några anställda, men som utvecklat en produkt som Dustin säljer för 1 755 kronor.

Konstruktören bakom Lanspectre heter Nils Pontram och produkten utvecklas och säljs av företaget T2C Marketing.

Magnus Hansen är företagets vd, men omger sig med tekniska rådgivare som inte har fast anställning på bolaget, som partnern Dag Sjökvist. Tillsammans har de stora expansionsplaner för företaget.


Asiatiskt drömkontrakt
Nytt för dagen är att T2C har fått ett distributionsavtal med taiwanesiska Hobbes, som är marknadsledande på verktyg för kabeltester och har verksamhet över hela världen.

– Hobbes har lagt upp Lanspectre på företagets europeiska webbplats och ska även visa produkten på mässorna Taitronics i Tapei och Electronic Asia i Hongkong under oktober, berättar Magnus Hansen.

Med detta avtal i ryggen räknar Magnus Hansen med att kunna få en rejäl skjuts i försäljningen.

Han och Dag Sjökvist är vana vid stora affärer med internationella aktörer: Magnus Hansen har arbetat som marknadschef för DMSN och som partner på Gandalf, medan Dag Sjökvist var vd på Thales.

– Det känns roligt att ett litet svenskt företag som T2C förhoppningsvis kan sälja produkter tillverkade i Sverige på den internationella marknaden, säger Magnus Hansen.


Visats på mässor
Han har visat upp Lanspectre på olika mässor i Europa och anser att det knappast är någon nackdel att påpeka ursprungslandet.

– Många känner till att Sverige tillverkar både bilar och flygplan, så de skiner ofta upp när jag berättar att tillverkningen sker i Sverige.

Lanspectre väger bara 200 gram och har funktioner för att skanna 255 enheter inom ett eller flera subnät där den kan visa vilka datorer, skrivare och routrar som finns i systemet.


Olika databaser

Den ger information om vilka namn, ip- och mac-adresser enheterna har och kan exportera informationen till olika databaser.

– Det är bara att koppla den till en ledig ethernetport och trycka på en knapp så får man all information man behöver på tio sekunder, säger Magnus Hansen.

2006-09-21 10:55
Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 1 kommentarer:

Bärbar pc? - (_rolle_) 2006-09-21 15:06

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

Fakta

  • T2C Marketings mätverktyg tillverkas av SMD Produktion i Stockholm och ska marknadsföras av taiwanesiska Hobbes runt om i världen.

  • Lanspectre kostar 1 755 kronor, vilket kan jämföras med Fluke Nettool för 20 000 kronor eller Fluke Etherscoop för 60 000.

Mest läst

Krönikan


Licensrevision? Jajamensan!

Senaste nytt

Efter jobbet



Missa inte






Hett just nu

- Computer Sweden:

Säkerhetstävling
i blåsväder


- Computer Sweden:

Se upp med
hack i Android

(112 kommentarer)


- IT24:

Rekordvinst för Samsung


- IT24:

<br />

Mer moln i mindre företag

(5 kommentarer)



Amazon släpper
ny ultratunn Kindle

Amazon meddelade igår att företaget släppt en helt ny modell av läsplattan Kindle som kommer med en hel del nyheter.

(60 kommentarer)


- Computer Sweden:

Försäljningsboom för SAP

(5 kommentarer)


- Computer Sweden:

Datacenter som lego


- Computer Sweden:

Yahoo i Japan
tecknar avtal med Google

(24 kommentarer)



- Computer Sweden:

Bankomathack
hett på konferens

(46 kommentarer)


- Computer Sweden:

Blåskärm på
oljeplattformen

(119 kommentarer)


- IT24:

Tradedoubler fortsätter backa

(1 kommentar)


- Computer Sweden:

IBM synas av EU

(2 kommentarer)


- IT24:

&nbsp;

Svenska handdatorer på EM

(22 kommentarer)


- Computer Sweden:

En miljard fulprogram stoppade

(72 kommentarer)


- Computer Sweden:

Tryck på SAP att
berätta om planerna


- Computer Sweden:

Microsoft tecknar
licensavtal med Arm

(19 kommentarer)


- Computer Sweden:

Googlechef klagar
på Java och C++

(89 kommentarer)


Affärsfokus

- Computer Sweden:

Byggmax snickrar
på effektiviteten

(5 kommentarer)

Folk

- Computer Sweden:

Ambassadören avfärdar webbmyter om Obama

(2 kommentarer)


Dagens krönikor

- Computer Sweden:

It-branschen avslöjad

Johan Hallsenius är chefredaktör på Computer Sweden.

(4 kommentarer)


- Computer Sweden:

Låt arbetet ske i processer

(1 kommentar)


Opinion

- Computer Sweden:

Ledare: Bra för Sverige

(7 kommentarer)


- Computer Sweden:

Kvalitet sitter inte i språket

(10 kommentarer)


- Computer Sweden:

Bakslag för öppna program


Ledare

De nya hybriderna
Prisfall som är bra för Sverige

Efter jobbet



Missa inte

Bloggar

Experterna svarar



Dagens ord

"35-mm equivalent"

Community


Fyll på vår wiki

Tyck till om CS säkerhetsexperter

Prenumerera

Senaste nytt

Reklam

Nytt kompendium:

Hantera processerna
som genererar pengar

Aktuellt seminarium

 


PARTNERZON FÖR ETT SÄKRARE INTERNET


Partnerfilmen

Vendors Voice

Låt jobben komma till dig

Nyhetsjägare?

Utvalda whitepaper

Det främsta förtroendemärket på internet
Stoppa dataläckorna
Öka produktiviteten och sänk kostnaderna med JBoss

Partnerzon från Oracle


Nyhetsbrev

CS nyhetsbrev varje dag

 
Uppe bland molnen

Vad kan v-stil i backhoppning och Fosburys flospstil i höjdhopp ha gemensamt med molntjänster? IBMs VD, Leif Lindqvist, utvecklar sina tankar och reflektioner kring cloud computing i sin krönika.

Läs hans krönika

Utbildningsguide

Utbildningsguiden

Nytt från PDF-shopen

Vendors Voice

Kundcase från företag

Kurs&EventKalendern

    Aktuella events från IDG

    Senaste nytt från IT24.se

    CS Hemma

    Senaste tidningen

    Kompendium

    Nya kompendier

    Virtualiseringen ställer
    nya krav på säkerheten
    Koll på licenserna?
    Det mobila kontoret
    - snart en självklarhet

    För annonsörer

    RSS-flöden

    Nyhetsbrev
    • Dagliga
    • Veckobrev
    • Affärer & Företag
    • Affärssystem
    • CSjobb
    • Språksamt


    Prenumerera här

    Kontakta oss
    Prenumerationsärenden:
    computersweden.se/läsarservice
    eller ring 08-799 62 35.

    Ring
    till 08-453 60 00.
    Skicka gärna e-post till: cs@idg.se

    Postadressen är:
    Computer Sweden 106 78 Stockholm

    Twitter:
    @ComputerSweden, @CSDagensOrd

    Om tidningen




    AdtechSynpunkter på webbplatsen? Kontakta Linus Larsson | Kontakta CS redaktion | Policy om personuppgifter & copyrightinfo
    Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2010 International Data Group